το 29$ο καναδικό Κοινοβούλιο

Πολιτική του Καναδά

Πολιτικά κόμματα στον Καναδά
Εκλογικές περιοχές
Εκλογές στον Καναδά:
1867 · 1872 · 1874 · 1878 · 1882
1887 · 1891 · 1896 · 1900 · 1904
1908 · 1911 · 1917 · 1921 · 1925
1926 · 1930 · 1935 · 1940 · 1945
1949 · 1953 · 1957 · 1958 · 1962
1963 · 1965 · 1968 · 1972 · 1974
1979 · 1980 · 1984 · 1988 · 1993
1997 · 2000 · 2004 · 2006
Περίληψη
Τα καναδικά ομοσπονδιακά Κοινοβούλια:
1$ος · 2$ος · 3$ος · 4$ος · 5$ος
6ος · 7ος · 8ος · 9ος · 10ος
11ος · 12$ος · 13$ος · 14$ος · 15$ος
16$ος · 17$ος · 18$ος · 19$ος · 20ός
21$ος · 22$ος · 23$ος · 24$ος · 25$ος
26$ος · 27$ος · 28$ος · 29$ος · 30ός
31$ος · 32$ος · 33$ος · 34$ος · 35$ος
36$ος · 37$ος · 38$ος · 39$ος

 The initial seat distribution of the 29th Canadian parliament
Η αρχική διανομή καθισμάτων του 29$ου καναδικού Κοινοβουλίου

το 29$ο καναδικό Κοινοβούλιο ήταν στη σύνοδο από το 1972 έως το 1974. Η ιδιότητα μέλους τέθηκε από ομοσπονδιακή εκλογή του 1972 και διαλύθηκε πριν από εκλογή του 1974.

Ελέγχθηκε από το α Φιλελεύθερο Κόμμα του Καναδά, αλλά θα μπορούσαν μόνο να διαμορφώσουν το α κυβέρνηση μειονότητας ανάγκη της υποστήριξης Δαβίδ Lewis"s NDP. Οι φιλελεύθεροι οδηγήθηκαν κοντά Πρωθυπουργός Θ*Πηερρε Trudeau. Επίσημη αντίθεση ήταν Προοδευτικό συντηρητικό συμβαλλόμενο μέρος του Καναδά, οδηγημένος κοντά Θ*Ροψερτ Stanfield.

Ομιλητής ήταν Lucien Lamoureux. Δείτε επίσης Κατάλογος καναδικών εκλογικών περιοχών 1966-1976 για έναν κατάλογο των οδηγήσεων σε αυτό το Κοινοβούλιο.

Περιεχόμενο

Μέλη της Βουλής των Κοινοτήτων

Μέλη Βουλή των Κοινοτήτων στο 29$ο Κοινοβούλιο που τακτοποιείται από την επαρχία.

Νέα γη

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ψοναβηστα-τριάδα-σύλληψη Dave Rooney Φιλελεύθερος
Γλυφίδα- Burgeo Θ*Δοναλδ Jamieson Φιλελεύθερος
Γανδερ- Twillingate Θ*Ιοχν Lundrigan Προοδευτικός συντηρητικός
Μεγάλο πτώση-άσπρο κόλπος-Λαμπραντόρ Bill Rompkey Φιλελεύθερος
Χuμψερ-ST. Θ*Γεοργε. Βαρβάρα Ο γρύλος τακτοποιεί Προοδευτικός συντηρητικός
ST. Ανατολή John James McGrath Προοδευτικός συντηρητικός
ST. Δύση John Walter Carter Προοδευτικός συντηρητικός

Πρίγκηπας Edward Island

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ζακέτα Ντάνιελ Macdonald Φιλελεύθερος
Egmont Δαβίδ MacDonald Προοδευτικός συντηρητικός
Hillsborough Ρείκι MacQuarrie Προοδευτικός συντηρητικός
Malpeque Θ*Ιοχν Angus MacLean Προοδευτικός συντηρητικός

Νέα Σκοτία

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Κοιλάδα Annapolis Ελαφρύ κτύπημα Nowlan Προοδευτικός συντηρητικός
Ακρωτήριο βρετονικό περιοχή- Canso Θ*Αλλαν MacEachen Φιλελεύθερος
Ανατολικό Ρίτσμοντ ακρωτηρίων Θ*Δοναλδ MacInnis Προοδευτικός συντηρητικός
Ακρωτήριο το βρετονικός- Sydneys Θ*Ροψερτ Muir Προοδευτικός συντηρητικός
Κεντρική Nova Elmer MacKay Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Θuμψερλανδ- Colchester ο Βορράς Θ*Ροψερτ Coates Προοδευτικός συντηρητικός
Δαρτμοuτχ-Χάλιφαξ ανατολή Michael Forrestall Προοδευτικός συντηρητικός
Χάλιφαξ Θ*Ροψερτ Stanfield Φιλελεύθερος
Χάλιφαξ-ανατολικά Hants Θ*Ροψερτ McCleave Προοδευτικός συντηρητικός
Νότια ακτή Θ*Λλουδ Crouse Προοδευτικός συντηρητικός
Νοτιοδυτική Nova Θ*Θχαρλες Haliburton Προοδευτικός συντηρητικός

Νιού Μπρούνγουικ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Θαρλετον-Σαρλόττα Θ*Φρεδ McCain Προοδευτικός συντηρητικός
Φuνδυ-βασιλικός Θ*Ροψερτ Fairweather Προοδευτικός συντηρητικός
Γκλούτσεστερ Χορτάρι Breau Φιλελεύθερος
Μαδαωασκα-Βικτώρια Eymard Corbin Φιλελεύθερος
Moncton Θ*Θχαρλες Humbert Thomas Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Νορτχuμψερλανδ- Miramichi Γ.Α. Percy Smith Φιλελεύθερος
Restigouche Θ*Ιεαν- Eudes Dubι Φιλελεύθερος
Αγιος John-La'nkaster Θ*Τχομας Bell Προοδευτικός συντηρητικός
Ωεστμορλανδ-Κεντ Romιo LeBlanc Φιλελεύθερος
Υόρκη-Sunbury Θ*ι. Θ*Ροψερτ Howie Προοδευτικός συντηρητικός

Κεμπέκ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Abitibi Gιrard Laprise Ralliement Crιditiste
Ahuntsic Jeanne Sauvι Φιλελεύθερος
Θ*Αργεντεuηλ Θ*Φρανθης Fox Φιλελεύθερος
Beauce Yves Caron Φιλελεύθερος
Ψεαuχαρνοης- Salaberry Gιrald Laniel Φιλελεύθερος
Bellechasse Θ*Ιοσεπχ Lambert Ralliement Crιditiste
Berthier Antonio Yanakis Φιλελεύθερος
Ψρομε- Missisquoi Heward Grafftey Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ψοναβεντuρε-4ηλες-de-La-$l*Madeleine Αλβέρτος Bιchard Φιλελεύθερος
Μόντρεαλ- Bourassa Ζακ Trudel Φιλελεύθερος
Chambly Yvon L'Heureux Φιλελεύθερος
Champlain Μεταλλίνη Renι Ralliement Crιditiste
Charlevoix Θ*Γηλλες Caouette Ralliement Crιditiste
Chicoutimi Θ*Παuλ Langlois Φιλελεύθερος
Compton Θ*Χενρυ Latulippe Ralliement Crιditiste
Dollard Jean-Pierre Goyer Φιλελεύθερος
Drummond Θ*Ιεαν- Marie Boisvert Ralliement Crιditiste
Duvernay Yves Demers Φιλελεύθερος
Frontenac Lιopold Corriveau Φιλελεύθερος
Gamelin Αρθούρος Portelance Φιλελεύθερος
Gaspι Αλέξανδρος Cyr Φιλελεύθερος
Gatineau Θ*Γαστον Clermont Φιλελεύθερος
Hochelaga Gιrard Pelletier Φιλελεύθερος
Θ*Χuλλ Θ*Ιοσεπχ Isabelle Φιλελεύθερος
Joliette Λα Salle Roch Ανεξάρτητος
Kamouraska Θ*Θχαρλες-Eugθne Dionne Ralliement Crιditiste
Labelle Θ*Μαuρηθε Dupras Φιλελεύθερος
Λάκκα-Αγιος-Jean Θ*Μαρθελ Lessard Φιλελεύθερος
Λαθχηνε-λάκκα-Αγιος-Louis Θ*Ροδερηθκ Blaker Φιλελεύθερος
Lafontaine Θ*Γεοργες-γ. Lachance Φιλελεύθερος
Langelier Θ*Ιεαν Marchand Φιλελεύθερος
Lapointe Θ*Γηλλες Marceau Φιλελεύθερος
Λιβάδι Λα Θ*Ηαν Watson Φιλελεύθερος
Lasalle Θ*Ιοχν Campbell Φιλελεύθερος
Laurier Θ*Φερνανδ Leblanc Φιλελεύθερος
Laval Θ*Μαρθελ-Claude Roy Φιλελεύθερος
Lιvis Raynald Guay Φιλελεύθερος
Longueuil Θ*Ιοσεπχ Olivier Φιλελεύθερος
Lotbiniere Ανδρ3ε-Gilles Fortin Ralliement Crιditiste
Θ*Λοuης- Hιbert Albanie Morin Φιλελεύθερος
Μαησσοννεuβε- Rosemont Θ*ι. Antonio Thomas Φιλελεύθερος
Manicouagan Θ*Γuσταβε Blouin Φιλελεύθερος
Matane Θ*Πηερρε δε Banι Φιλελεύθερος
Mercier Ευημερήστε Boulanger Φιλελεύθερος
Charlesbourg Ovide Laflamme Φιλελεύθερος
Τοποθετήστε βασιλικό Θ*Πηερρε Trudeau Φιλελεύθερος
Νοτρε-κυρία-de- Grβce Κυκεώνας Allmand Φιλελεύθερος
Outremont Θ*Μαρθ Lalonde Φιλελεύθερος
Papineau Ανδρ3ε Ouellet Φιλελεύθερος
Θ*Ποντηαθ Θ*Τχομας Lefebvre Φιλελεύθερος
Portneuf Θ*Ρολανδ Godin Ralliement Crιditiste
Ανατολή του Κεμπέκ Gιrard Duquet Φιλελεύθερος
Richelieu Florian Cτtι Φιλελεύθερος
Ρίτσμοντ Lιonel Beaudoin Ralliement Crιditiste
Rimouski Eudore Allard Ralliement Crιditiste
Roberval Θ*Θχαρλες-αρθούρος Gauthier Ralliement Crιditiste
Αγιος- Denis Θ*Μαρθελ Prud'homme Φιλελεύθερος
Αγιος-Henri Gιrard Loiselle Φιλελεύθερος
Αγιος- Hyacinthe Θ*Θλαuδε Wagner Προοδευτικός συντηρητικός
Αγιος-Ζακ Ζακ Guilbault Φιλελεύθερος
Αγιος-Jean Walter Smith Φιλελεύθερος
Αγιος-Maurice Θ*Ιεαν Chrιtien Φιλελεύθερος
Αγιος-Michel Θ*Μονηquε Bιgin Φιλελεύθερος
Σαηντε- Marie Raymond Dupont Φιλελεύθερος
Shefford Gilbert Rondeau Ralliement Crιditiste
Sherbrooke Ειρηναίος Pelletier Φιλελεύθερος
Tιmiscamingue Rιal Caouette Ralliement Crιditiste
Tιmiscouata Rosaire Gendron Φιλελεύθερος
Terrebonne Θ*Ιοσεπχ-Roland Comtois Φιλελεύθερος
Τροης- Riviθres Θ*Θλαuδε G. Lajoie Φιλελεύθερος
Vaudreuil Θ*Χαρολδ Herbert Φιλελεύθερος
Θ*Βερδuν Bryce Mackasey Φιλελεύθερος
Villeneuve Oza Tιtrault Ralliement Crιditiste
Westmount Οφθαλμός Drury Φιλελεύθερος

Οντάριο

SudburyΚόλπος βροντήςTimiskamingTimminsΘ*Μανητοψα
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Algoma Θ*Μαuρηθε Foster Φιλελεύθερος
Brant Θ*Δερεκ Blackburn NDP
Broadview Θ*Ιοχν Gilbert NDP
Bruce Θ*Ροσς Whicher Φιλελεύθερος
Cochrane Θ*Ραλπχ Stewart Φιλελεύθερος
Ντάβενπορτ Θ*Θχαρλες Caccia Φιλελεύθερος
Φορέστε την κοιλάδα James Gillies Προοδευτικός συντηρητικός
Eglinton Mitchell αιχμηρό Φιλελεύθερος
Elgin Θ*Ιοχν Wise Προοδευτικός συντηρητικός
Εσσεξ- Windsor Eugene Whelan Φιλελεύθερος
Etobicoke Alastair Gillespie Φιλελεύθερος
Οχυρό William Θ*Παuλ McRae Φιλελεύθερος
Φροντεναθ- Lennox και Addington Almote Alkenbrack Προοδευτικός συντηρητικός
Γλενγαρρυ-πρεσθοττ-Russell Denis Ethier Φιλελεύθερος
Greenwood Θ*Ανδρεω Brewin NDP
Γρενβηλλε- Carleton Walter Baker Προοδευτικός συντηρητικός
Γκρίζος- Simcoe Gus Mitges Προοδευτικός συντηρητικός
Halton Θ*Τερρυ O'Connor Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Χάμιλτον Θ*Ιοχν Munro Φιλελεύθερος
Βουνό του Χάμιλτον Θ*Δuνθαν M. Beattie Προοδευτικός συντηρητικός
Χάμιλτον- Wentworth Σων O'Sullivan Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Χάμιλτον Λίνκολν Αλέξανδρος Προοδευτικός συντηρητικός
Hastings Θ*Ιοχν Ellis Προοδευτικός συντηρητικός
Υψηλή κοιλάδα πάρκο- Humber Θ*Οττο Jelinek Προοδευτικός συντηρητικός
Huron Θ*Ροψερτ McKinley Προοδευτικός συντηρητικός
Κενορα-βροχερός ποταμός Θ*Ιοχν Mercer Reid Φιλελεύθερος
Κεντ- Essex Θ*Χαρολδ Danforth Προοδευτικός συντηρητικός
Κίνγκστον και τα νησιά Χλωρίδα MacDonald Προοδευτικός συντηρητικός
Kitchener Θ*Κεητχ Hymmen Φιλελεύθερος
Lakeshore Θ*Τερρυ Grier NDP
Λαμψτον-Κεντ Θ*Ιοχν Holmes Προοδευτικός συντηρητικός
Λαναρκ-Renfrew- Carleton Θ*Παuλ Dick Προοδευτικός συντηρητικός
Λιντς Θ*Τχομας Cossitt Προοδευτικός συντηρητικός
Λίνκολν Ken Higson Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Λονδίνου Θ*Θχαρλες Turner Φιλελεύθερος
Δύση του Λονδίνου Judd Buchanan Φιλελεύθερος
Θ*Μηδδλεσεξ Θ*Ωηλληαμ Frank Προοδευτικός συντηρητικός
Πτώσεις Niagara Θ*Ιοε Hueglin Προοδευτικός συντηρητικός
Ζώνη νικελίου Θ*Ιοχν Rodriguez NDP
Nipissing Θ*Ιεαν-Ζακ Blais Φιλελεύθερος
Θ*Νορφολκ- Haldimand Θ*Ωηλληαμ Knowles Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Νορτχuμψερλανδ-Durham Θ*Αλλαν Lawrence Προοδευτικός συντηρητικός
Οντάριο Θ*Νορμαν Cafik Φιλελεύθερος
Οσχαωα- Whitby ΕΔ Broadbent NDP
Οττάβα- Carleton Θ*Ιοχν Napier Turner Φιλελεύθερος
Κέντρο της Οττάβας Θ*Χuγχ Poulin Φιλελεύθερος
Ανατολή της Οττάβας Θ*Ιεαν-Robert Gauthier Φιλελεύθερος
Δύση της Οττάβας Θ*Πετερ Reilly Προοδευτικός συντηρητικός
Οξφόρδη Wally Nesbitt Προοδευτικός συντηρητικός
Parkdale Θ*Στανλευ Haidasz Φιλελεύθερος
Parry υγιής- Muskoka Αγάπη Stan Προοδευτικός συντηρητικός
Φλούδα-δuφφερην- Simcoe Θ*Ιοχν Madill Φιλελεύθερος
Νότος φλούδας Θ*Δοναλδ Blenkarn Προοδευτικός συντηρητικός
Περθ- Wilmot Θ*Ωηλληαμ Jarvis Προοδευτικός συντηρητικός
Peterborough James Faulkner Φιλελεύθερος
Λιμένας αρθούρος Θ*Ροψερτ Andras Φιλελεύθερος
Πρίγκηπας Edward- Hasti Marie Θ*Θυρηλ Symes NDP
Ανατολή Scarborough Reginald Stackhouse Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση Scarborough Θ*Ιοχν Harney NDP
Ο Βορράς Simcoe Θ*Πχηληπ Rynard Προοδευτικός συντηρητικός
Spadina Θ*Πετερ Stollery Φιλελεύθερος
ST. Catharines Θ*ι. Θ*Τρεβορ Morgan Προοδευτικός συντηρητικός
ST. Θ*Παuλ Ron Atkey Προοδευτικός συντηρητικός
Στορμοντ- Dundas Lucien Lamoureux Ανεξάρτητος
James Jerome Φιλελεύθερος
Β. Θ*Κεητχ Penner Φιλελεύθερος
Arnold Peters NDP
Θ*Ιεαν Roy Φιλελεύθερος
Τριάδα Θ*Παuλ Hellyer Προοδευτικός συντηρητικός
Βικτώρια- Haliburton Θ*Ωηλληαμ Scott Προοδευτικός συντηρητικός
Βατερλώ Ανώτατο Saltsman NDP
Welland Θ*Σαμuελ Railton Φιλελεύθερος
Ουέλλινγκτον Θ*Αλφρεδ Hales Προοδευτικός συντηρητικός
Ουέλλινγκτον-γκρίζος-δuφφερην-Βατερλώ Perrin Beatty Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση Windsor Χορτάρι γκρίζο Φιλελεύθερος
Ωηνδσορ- Walkerville Θ*Μαρκ MacGuigan Φιλελεύθερος
Κέντρο της Υόρκης James E. Περιπατητής Φιλελεύθερος
Ανατολή της Υόρκης Θ*Ηαν Arrol Προοδευτικός συντηρητικός
Ο Βορράς της Υόρκης Barney Danson Φιλελεύθερος
Υόρκη- Scarborough Θ*Ροψερτ Stanbury Φιλελεύθερος
Υόρκη- Simcoe Sinclair Stevens Προοδευτικός συντηρητικός
Νότος της Υόρκης Δαβίδ Lewis NDP
Δύση της Υόρκης James Fleming Φιλελεύθερος
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ψρανδον- Souris Walter Dinsdale Προοδευτικός συντηρητικός
Churchill Θ*Θχαρλες Taylor Προοδευτικός συντηρητικός
Δελφίνος Θ*Ωηλληαμ Ritchie Προοδευτικός συντηρητικός

LisgarΘ*Γεοργε MuirΘ*Σασκατθχεωαν
Προοδευτικός συντηρητικός
Marquette Θ*Δοναλδ Stewart Προοδευτικός συντηρητικός
Portage Θ*Πετερ Masniuk Προοδευτικός συντηρητικός
Provencher ΕΛΚ Jake Προοδευτικός συντηρητικός
Selkirk Ντάγκλας Rowland NDP
ST. Boniface Θ*Ιοσεπχ- Phillippe Guay Φιλελεύθερος
Winnipeg ο Βορράς Δαβίδ Orlikow NDP
Winnipeg βόρειο κέντρο Θ*Στανλευ Knowles NDP
Winnipeg νότος James Richardson Φιλελεύθερος
Winnipeg νότιο κέντρο Θ*Δαν McKenzie Προοδευτικός συντηρητικός
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Assiniboia Ιππότης Bill NDP
Ψαττλεφορδ- Kindersley Norval Horner Προοδευτικός συντηρητικός
Mackenzie Θ*Στανλευ Korchinski Προοδευτικός συντηρητικός

Λίμνη λιβαδιώνEli NesdoleyΑλμπέρτα
NDP
Σαγόνι αλκών Ντάγκλας Neil Προοδευτικός συντηρητικός
Πρίγκηπας Αλβέρτος Θ*Ιοχν Diefenbaker Προοδευτικός συντηρητικός
Qu'Απελλε-άλκες βουνό Θ*Φρανθης Χάμιλτον Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ρεγηνα East James Balfour Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ρεγηνα-λίμνη κέντρο Θ*Λεσληε Benjamin NDP
Σασκατούν- Biggar Θ*Αλφρεδ Gleave NDP
Σασκατούν- Humboldt Θ*Οττο Lang Φιλελεύθερος
Γρήγορος κολπίσκος τρέχων-σφενδάμνου Θ*Φρανκ Χάμιλτον Προοδευτικός συντηρητικός
Υορκτον- Melville Lorne Nystrom NDP
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Athabasca Θ*Παuλ Yewchuk Προοδευτικός συντηρητικός
Ποταμός ποταμών μάχης Θ*Χαρρυ Kuntz Προοδευτικός συντηρητικός
Κέντρο του Κάλγκαρι Harvie Andre Προοδευτικός συντηρητικός

Ο Βορράς του ΚάλγκαριEldon WoolliamsΔύσκολο βουνόVegrevilleWetaskiwinΨuρναψυ-ΡίτσμοντΨuρναψυ- SeymourCapilano
Προοδευτικός συντηρητικός
Νότος του Κάλγκαρι Θ*Πετερ Bawden Προοδευτικός συντηρητικός
Crowfoot Γρύλος Horner Προοδευτικός συντηρητικός
Κέντρο του Έντμοντον Θ*Στεβε Paproski Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Έντμοντον Θ*Ωηλληαμ Skoreyko Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Έντμοντον Θ*Μαρθελ Lambert Προοδευτικός συντηρητικός
Έντμοντον- Strathcona Ντάγκλας Roche Προοδευτικός συντηρητικός
Lethbridge Κέννεθ Hurlburt Προοδευτικός συντηρητικός
Καπέλο ιατρικής Θ*Ψερτ Hargrave Προοδευτικός συντηρητικός
Palliser Θ*Στανλευ Schumacher Προοδευτικός συντηρητικός
Ποταμός ειρήνης Θ*Γεραλδ Baldwin Προοδευτικός συντηρητικός
Pembina Ντάνιελ Hollands Προοδευτικός συντηρητικός
Επαν Θ*Τχομπσον Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ιοε Clark Προοδευτικός συντηρητικός
Φορέστε Mazankowski Προοδευτικός συντηρητικός
Κέννεθ Schellenberger Προοδευτικός συντηρητικός Βρετανική Κολούμπια
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Θ*Ιοχν Reynolds Προοδευτικός συντηρητικός
Nels Nelson NDP
Γρύλος Νταίηβις Φιλελεύθερος
Ακτή Chilcotin

Θ*Χαρρυ OlaussenNDPΘομοξ- AlberniΕσquημαλτ- SaanichΑνατολή κοιλάδων FraserΔύση κοιλάδων FraserΚαμλοοπς- CaribooΔύση KootenayΝαναημο-θοωηθχαν- νησιάΝέο Γουέστμινστερ (εκλογική περιοχή)Όριο OkanaganΟκαναγαν- KootenayΠοταμός George-ejri'nis πριγκήπωνSkeenaΚέντρο του ΒανκούβερΑνατολή του ΒανκούβερΒανκούβερ KingswayΒανκούβερ QuadraΝότος του ΒανκούβερΒικτώριαΒορειοδυτικά εδάφηYukon
Θ*Τομ Barnett NDP
Θ*Δοναλδ Munro Προοδευτικός συντηρητικός
Αλέξανδρος Patterson Προοδευτικός συντηρητικός
Το σημάδι αυξήθηκε NDP
Leonard Marchand Φιλελεύθερος
Randolph Harding NDP
Θ*Τομμυ Ντάγκλας NDP
Θ*Στεωαρτ Leggatt NDP
Θ*Γεοργε Whittaker Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ωηλληαμ Stewart Φιλελεύθερος
Θ*Φρανκ Oberle Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Φρανκ Howard NDP
Ron Basford Φιλελεύθερος
Ορυζώνας Neale NDP
Winona MacInnis NDP
Bill Clarke Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ιοχν Fraser Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Αλλαν McKinnon Προοδευτικός συντηρητικός Βόρεια εδάφη
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Εκβολή Wally NDP
Θ*Ερηκ Nielsen Προοδευτικός συντηρητικός
Προηγημένος από:το 28$ο καναδικό Κοινοβούλιο
Τα καναδικά Κοινοβούλια

1972-1974

Πετυχημένος από:το 30ό καναδικό Κοινοβούλιο







 

  > Ελληνικά > en.wikipedia.org (Μηχανή που μεταφράζεται στα ελληνικά)