το 31$ο καναδικό Κοινοβούλιο

Πολιτική του Καναδά

Πολιτικά κόμματα στον Καναδά
Εκλογικές περιοχές
Εκλογές στον Καναδά:
1867 · 1872 · 1874 · 1878 · 1882
1887 · 1891 · 1896 · 1900 · 1904
1908 · 1911 · 1917 · 1921 · 1925
1926 · 1930 · 1935 · 1940 · 1945
1949 · 1953 · 1957 · 1958 · 1962
1963 · 1965 · 1968 · 1972 · 1974
1979 · 1980 · 1984 · 1988 · 1993
1997 · 2000 · 2004 · 2006
Περίληψη
Τα καναδικά ομοσπονδιακά Κοινοβούλια:
1$ος · 2$ος · 3$ος · 4$ος · 5$ος
6ος · 7ος · 8ος · 9ος · 10ος
11ος · 12$ος · 13$ος · 14$ος · 15$ος
16$ος · 17$ος · 18$ος · 19$ος · 20ός
21$ος · 22$ος · 23$ος · 24$ος · 25$ος
26$ος · 27$ος · 28$ος · 29$ος · 30ός
31$ος · 32$ος · 33$ος · 34$ος · 35$ος
36$ος · 37$ος · 38$ος · 39$ος

 The initial seat distribution of the 31st Canadian parliament
Η αρχική διανομή καθισμάτων του 31$ου καναδικού Κοινοβουλίου

το 31$ο καναδικό Κοινοβούλιο ήταν το εν συντομία-βιωμένο Κοινοβούλιο στη σύνοδο από το φθινόπωρο του 1979 μέχρι τον Μάρτιο του 1980. Η ιδιότητα μέλους τέθηκε από ομοσπονδιακή εκλογή του 1979, και διαλύθηκε μετά από κυβέρνηση μειονότητας Θ*Ιοε Clark νικήθηκε στο α Κίνηση καμίας εμπιστοσύνης 13 Δεκεμβρίου 1979. Η διάλυση του Κοινοβουλίου οδήγησε στο α 18 Φεβρουαρίου, εκλογή του 1980.

Το 31$ο Κοινοβούλιο ελέγχθηκε από το α Προοδευτικός συντηρητικός μειονότητα κάτω Πρωθυπουργός Θ*Ιοε Clark. Επίσημη αντίθεση ήταν Φιλελεύθερο Κόμμα, οδηγημένος από τον προηγούμενο πρωθυπουργό Θ*Πηερρε Trudeau.

Ομιλητής ήταν James Alexander Jerome. Δείτε επίσης Κατάλογος καναδικών εκλογικών περιοχών 1976-1987 για έναν κατάλογο των οδηγήσεων σε αυτό το Κοινοβούλιο.

Περιεχόμενο

Μέλη της Βουλής των Κοινοτήτων

Μέλη Βουλή των Κοινοτήτων στο 31$ο Κοινοβούλιο που τακτοποιείται από την επαρχία.

Νέα γη

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ψοναβηστα-τριάδα-σύλληψη Dave Rooney Φιλελεύθερος
Γλυφίδα-ST. Θ*Γεοργε Θ*Δοναλδ Jamieson κατόπιν Θ*Ρογερ Simmons* Και οι δύο Φιλελεύθερος
Γανδερ- Twillingate Θ*Γεοργε Baker Φιλελεύθερος
Μεγάλο πτώση-άσπρο κόλπος-Λαμπραντόρ Bill Rompkey Φιλελεύθερος
Χuμψερ-λιμένας Au λιμένας-ST. Βαρβάρα Fonse Faour NDP
ST. Ανατολή John James McGrath Προοδευτικός συντηρητικός
ST. Δύση John Θ*Ιοχν Crosbie Προοδευτικός συντηρητικός
* Θ*Δοναλδ Jamieson παραιτημένος από το Κοινοβούλιο και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Ρογερ Simmons στο α 19 Σεπτεμβρίου, 1979 από-εκλογή

Πρίγκηπας Edward Island

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ζακέτα Wilbur Macdonald Φιλελεύθερος
Egmont Δαβίδ Macdonald Προοδευτικός συντηρητικός
Hillsborough Θ*Τχομας McMillan Προοδευτικός συντηρητικός
Malpeque Μελβούρνη Gass Προοδευτικός συντηρητικός

Νέα Σκοτία

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Annapolis κοιλάδα- Hants Ελαφρύ κτύπημα Nowlan Προοδευτικός συντηρητικός
Ακρωτήριο βρετονικό περιοχή- Canso Θ*Αλλαν MacEachen Φιλελεύθερος
Ανατολικό Ρίτσμοντ ακρωτηρίων Θ*Ανδρεω Hogan NDP
Ακρωτήριο το βρετονικός- Sydneys Θ*Ρuσσελλ MacLellan Φιλελεύθερος
Κεντρική Nova Elmer MacKay Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Θuμψερλανδ- Colchester Θ*Ροψερτ Coates Προοδευτικός συντηρητικός
Δαρτμοuτχ-Χάλιφαξ ανατολή Michael Forrestall Προοδευτικός συντηρητικός
Χάλιφαξ Θ*Γεοργε Cooper Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Χάλιφαξ Θ*Χοωαρδ Crosby Προοδευτικός συντηρητικός
Νότια ακτή Θ*Λλουδ Crouse Προοδευτικός συντηρητικός
Νοτιοδυτική Nova Θ*Θχαρλες Haliburton Προοδευτικός συντηρητικός

Νιού Μπρούνγουικ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Θαρλετον-Σαρλόττα Θ*Φρεδ McCain Προοδευτικός συντηρητικός
Φuνδυ-βασιλικός Θ*Ροψερτ Corbett Προοδευτικός συντηρητικός
Γκλούτσεστερ Χορτάρι Breau Φιλελεύθερος
Μαδαωασκα-Βικτώρια Eymard Corbin Φιλελεύθερος
Moncton Θ*Γαρυ McCauley Φιλελεύθερος
Θ*Νορτχuμψερλανδ- Miramichi Θ*Μαuρηθε Dionne Φιλελεύθερος
Restigouche Θ*Μαuρηθε Haquail Φιλελεύθερος
Αγιος John Θ*Ερηθ Ferguson Προοδευτικός συντηρητικός
Ωεστμορλανδ-Κεντ Romιo LeBlanc Φιλελεύθερος
Υόρκη-Sunbury Θ*ι. Θ*Ροψερτ Howie Προοδευτικός συντηρητικός


Κεμπέκ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Abitibi Armand Caouette Ralliement Crιditiste
Θ*Αργεντεuηλ Θ*Ροψερτ Gourd Φιλελεύθερος
Beauce Θ*Φαψηεν Roy Ralliement Crιditiste
Ψεαuχαρνοης- Salaberry Gιrald Laniel Φιλελεύθερος
Bellechasse Θ*Ιοσεπχ Lambert Ralliement Crιditiste
Ψερτχηερ- Maskinongι Antonio Yanakis Φιλελεύθερος
Ψλαηνβηλλε-δεuξ- Montagnes Θ*Φρανθης Fox Φιλελεύθερος
Θ*Ψοναβεντuρε-4ηλες-de-La-$l*Madeleine Θ*Ιοσεπχ Bujold Φιλελεύθερος
Bourassa Θ*Θαρλο Rossi Φιλελεύθερος
Chambly Raymond Dupont Φιλελεύθερος
Champlain Θ*Μηθχελ Veillette Φιλελεύθερος
Charlesbourg Θ*Πηερρε Bussiθres Φιλελεύθερος
Charlevoix Θ*Θχαρλες Lapointe Φιλελεύθερος
Chβteauguay Θ*Ηαν Watson Φιλελεύθερος
Chicoutimi Θ*Μαρθελ Dionne Φιλελεύθερος
Dollard Θ*Λοuης Desmarais Φιλελεύθερος
Drummond Yvon Pinard Φιλελεύθερος
Duvernay Yves Demers Φιλελεύθερος
Frontenac Lιopold Corriveau Φιλελεύθερος
Gamelin Αρθούρος Portelance Φιλελεύθερος
Gaspι Αλέξανδρος Cyr Φιλελεύθερος
Gatineau Renι Cousineau Φιλελεύθερος
Χοθχελαγα- Maisonneuve Serge Joyal Φιλελεύθερος
Θ*Χuλλ Joesph Isabelle Φιλελεύθερος
Joliette Λα Salle Roch Προοδευτικός συντηρητικός
Jonquiθre Θ*Γηλλες Marceau Φιλελεύθερος
Καμοuρασκα-ρηβη2ερε-du- Loup Rosaire Gendron Φιλελεύθερος
Labelle Θ*Μαuρηθε Dupras Φιλελεύθερος
Λάκκα-Αγιος-Jean Θ*Μαρθελ Lessard Φιλελεύθερος
Lachine Θ*Ροδερηθκ Blaker Φιλελεύθερος
Langelier Θ*ι. Θ*Γηλλες Lamontagne Φιλελεύθερος
Λιβάδι Λα Θ*Πηερρε Deniger Φιλελεύθερος
Lasalle Θ*Ιοχν Campbell Φιλελεύθερος
Laurier Δαβίδ Berger Φιλελεύθερος
Laval Θ*Μαρθελ-Claude Roy Φιλελεύθερος
Λαβαλ-δες- Rapides Jeanne Sauvι Φιλελεύθερος
Lιvis Raynald Guay Φιλελεύθερος
Longueuil Θ*Ιοσεπχ Olivier Φιλελεύθερος
Lotbiniere Richard Janelle Ralliement Crιditiste
Θ*Λοuης- Hιbert Θ*Δεννης Dawson Φιλελεύθερος
Manicouagan Ανδρ3ε Maltais Φιλελεύθερος
Ματαπ3εδηα- Matane Θ*Πηερρε δε Banι Φιλελεύθερος
Μ3εγαντηθ-θομπτον- Stanstead Θ*Θλαuδε Tessier Φιλελεύθερος
Mercier Cιline χερβηεuξ- Payette Φιλελεύθερος
Missisquoi Θ*Ωηλληαμ Grafftey Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Μοντμορενθυ Θ*Λοuης Duclos Φιλελεύθερος
Τοποθετήστε βασιλικό Θ*Πηερρε Trudeau Φιλελεύθερος
Νοτρε-κυρία-de- Grβce Κυκεώνας Allmand Φιλελεύθερος
Outremont Θ*Μαρθ Lalonde Φιλελεύθερος
Papineau Ανδρ3ε Ouellet Φιλελεύθερος
Θ*Ποντηαθ-γατηνεαu- Labelle Θ*Τχομας Lefebvre Φιλελεύθερος
Portneuf Rolland Dion Φιλελεύθερος
Qu3εψεθ- Est Gιrard Duquet Φιλελεύθερος
Richelieu Θ*Ιεαν-Louis Leduc Φιλελεύθερος
Ρίτσμοντ Θ*Αλαην Tardif Φιλελεύθερος
Rimouski Eudore Allard Ralliement Crιditiste
Roberval Θ*Θχαρλες-αρθούρος Gauthier Ralliement Crιditiste
Rosemont Θ*Θλαuδε-Ανδρ3ε Lachance Φιλελεύθερος
Αγιος- Denis Θ*Μαρθελ Prud'homme Φιλελεύθερος
Αγιος-Henri- Westmount Θ*Δοναλδ Johnston Φιλελεύθερος
Αγιος- Hyacinthe Θ*Μαρθελ Ostiguy Φιλελεύθερος
Αγιος-Ζακ Ζακ Guilbault Φιλελεύθερος
Αγιος-Jean Θ*Παuλ-Ανδρ3ε Massι Φιλελεύθερος
Αγιος-λ3εοναρδ-Anjou Θ*Μονηquε Bιgin Φιλελεύθερος
Αγιος-Maurice Θ*Ιεαν Chrιtien Φιλελεύθερος
Αγιος-Michel Marie Thιrθse Killens Φιλελεύθερος
Σαηντε- Marie Θ*Ιεαν-Claude Malιpart Φιλελεύθερος
Shefford Θ*Ιεαν Lapierre Φιλελεύθερος
Sherbrooke Ειρηναίος Pelletier Φιλελεύθερος
Tιmiscamingue Θ*Χενρη Tousignant Φιλελεύθερος
Terrebonne Θ*Ιοσεπχ-Roland Comtois Φιλελεύθερος
Τροης- Riviθres Θ*Θλαuδε G. Lajoie Φιλελεύθερος
Vaudreuil Θ*Χαρολδ Herbert Φιλελεύθερος
Verchθres Bernard Pierre Loiselle Φιλελεύθερος
Θ*Βερδuν Θ*Πηερρε Savard Φιλελεύθερος

Οντάριο

Θ*Θυρηλ SymesΘ*Δηανε StratasJames GilchristΘ*Ωηλληαμ WightmanDoug LewisΘ*Ροναλδ StewartΘ*Πετερ StolleryΘ*Ιοσεπχ ReidRon AtkeyΕΔ LumleyJames JeromeΘ*Παuλ McRaeΘ*Ροψερτ AndrasArnold PetersΘ*Ραυ ChιnierAideen NicholsonΘ*Ωηλληαμ ScottWalter MacleanΓονέας GilbertPerrin BeattyΒαρίδι JarvisΧορτάρι γκρίζοΘ*Μαρκ MacGuiganΒαρίδι KaplanRon RitchieΘ*Ιοχν GambleΘ*Ωηλληαμ McCrossanΘ*Uρσuλα AppolloniSinclair StevensJames FlemingΟδήγηση Walter DinsdaleΘ*Ροδνευ MurphyΘ*Ωηλληαμ RitchieΓρύλος MurtaΘ*Θχαρλες MayerΕΛΚ JakeΘ*Τερρυ SargeantΘ*Ροψερτ BockstaelΔαβίδ OrlikowΘ*Στανλευ KnowlesΘ*Δαν McKenzieBill BlaikieΘ*Λλουδ AxworthyΠάροδος βαριδιώνΟδήγηση Leonard GustafsonΘ*Γεοργε RichardsonBill McKnightΘ*Στανλευ KorchinskiΝτάγκλας NeilΘ*Στανλευ HovdeboΘ*Φρανθης ΧάμιλτονSimon De JongΘ*Λεσληε BenjaminΘ*Ροψερτ OgleΘ*Ραυ HnatyshynΘ*Φρανκ ΧάμιλτονΘ*Τερρυ NylanderLorne NystromΟδήγηση Θ*Παuλ Yewchuk
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Algoma Θ*Μαuρηθε Foster Φιλελεύθερος
Παραλίες Θ*Ροψην Richardson Προοδευτικός συντηρητικός
Ψραμπτον-Τζωρτζτάουν Θ*Ιοχν McDermid Προοδευτικός συντηρητικός
Brant Θ*Δερεκ Blackburn NDP
Ψροαδβηεω-γρεενωοοδ Βαρίδι Rae NDP
Ψρuθε-γκρι Θ*Γαρυ Gurbin Προοδευτικός συντηρητικός
Μπέρλινγκτον Bill Kempling Προοδευτικός συντηρητικός
Καίμπριτζ Θ*Θχρης Speyer Προοδευτικός συντηρητικός
Cochrane Θ*Κεητχ Penner Φιλελεύθερος
Ντάβενπορτ Θ*Θχαρλες Caccia Φιλελεύθερος
Φορέστε την ανατολή κοιλάδων SAM Wakim Προοδευτικός συντηρητικός
Φορέστε τη δύση κοιλάδων Θ*Ιοχν Bosley Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Δuρχαμ-Northumberland Θ*Αλλαν Lawrence Προοδευτικός συντηρητικός
Εγληντον-Lawrence Θ*Ρολανδ δε Corneille Φιλελεύθερος
Elgin Θ*Ιοχν Wise Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ερηε Girve Fretz Προοδευτικός συντηρητικός
Εσσεξ-Κεντ Θ*Ροψερτ Daudlin Φιλελεύθερος
Εσσεξ- Windsor Eugene Whelan Φιλελεύθερος
Κέντρο Etobicoke Michael Wilson Προοδευτικός συντηρητικός
Ο Βορράς Etobicoke Θ*Ρου MacLaren Φιλελεύθερος
Ετοψηθοκε- Lakeshore Θ*Ωηλληαμ Robinson Φιλελεύθερος
Γλενγαρρυ-πρεσθοττ-Russell Denis Ethier Φιλελεύθερος
Γκρίζος- Simcoe Gus Mitges Προοδευτικός συντηρητικός
Guelph Αλβέρτος Fish Προοδευτικός συντηρητικός
Χαλδημανδ-Norfolk Οφθαλμός Bradley Προοδευτικός συντηρητικός
Halton Θ*Οττο Jelinek Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Χάμιλτον Θ*Ιοχν Carr Munro Φιλελεύθερος
Βουνό του Χάμιλτον Θ*Δuνθαν Beattie Προοδευτικός συντηρητικός
Χάμιλτον- Wentworth Θ*Γεοφφρευ Scott Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Χάμιλτον Λίνκολν Αλέξανδρος Προοδευτικός συντηρητικός
Χαστηνγς- Frontenac Θ*Ωηλληαμ Vankoughnet Προοδευτικός συντηρητικός
Χuρον- Bruce Θ*Ροψερτ McKinley Προοδευτικός συντηρητικός
Κενορα-βροχερός ποταμός Θ*Ιοχν Mercer Reid Κίνημα απελευθέρωσης Marie
NDP Κέντρο Scarborough
Προοδευτικός συντηρητικός Ανατολή Scarborough
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση Scarborough
Προοδευτικός συντηρητικός Ο Βορράς Simcoe
Προοδευτικός συντηρητικός Νότος Simcoe
Προοδευτικός συντηρητικός Spadina
Φιλελεύθερος ST. Catharines
Προοδευτικός συντηρητικός ST. Θ*Παuλ
Προοδευτικός συντηρητικός Στορμοντ- Dundas
Φιλελεύθερος Sudbury
Φιλελεύθερος Βροντή κόλπος- Atikokan
Φιλελεύθερος Βροντή κόλπος- Nipigon
Φιλελεύθερος Timiskaming
NDP Τημμηνς- Chapleau
Φιλελεύθερος Τριάδα
Φιλελεύθερος Βικτώρια- Haliburton
Προοδευτικός συντηρητικός Βατερλώ
Προοδευτικός συντηρητικός Welland
Φιλελεύθερος Ουέλλινγκτον-δuφφερην- Simcoe
Προοδευτικός συντηρητικός Willowdale
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση Windsor
Φιλελεύθερος Ωηνδσορ- Walkerville
Φιλελεύθερος Κέντρο της Υόρκης
Φιλελεύθερος Ανατολή της Υόρκης
Προοδευτικός συντηρητικός Ο Βορράς της Υόρκης
Προοδευτικός συντηρητικός Υόρκη- Scarborough
Προοδευτικός συντηρητικός Υόρκη νότος- Weston
Φιλελεύθερος Υόρκη-φλούδα
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση της Υόρκης
Φιλελεύθερος Θ*Μανητοψα
Μέλος Πολιτικό κόμμα Ψρανδον- Souris
Προοδευτικός συντηρητικός Churchill
NDP Δελφίνος
Προοδευτικός συντηρητικός Lisgar
Προοδευτικός συντηρητικός Πορταγε- Marquette
Προοδευτικός συντηρητικός Provencher
Προοδευτικός συντηρητικός Σελκηρκ- Interlake
NDP ST. Boniface
Φιλελεύθερος Winnipeg ο Βορράς
NDP Winnipeg βόρειο κέντρο
NDP Ωηννηπεγ- Assiniboine
Προοδευτικός συντηρητικός Ωηννηπεγ-πουλιά Hill
NDP Ωηννηπεγ-οχυρό Garry
Φιλελεύθερος Ωηννηπεγ-ST. James
Προοδευτικός συντηρητικός Θ*Σασκατθχεωαν
Μέλος Πολιτικό κόμμα Assiniboia
Προοδευτικός συντηρητικός Χuμψολδτ-λίμνη κέντρο
Προοδευτικός συντηρητικός Κηνδερσλευ- Lloydminster
Προοδευτικός συντηρητικός Mackenzie
Προοδευτικός συντηρητικός Σαγόνι αλκών
Προοδευτικός συντηρητικός Πρίγκηπας Αλβέρτος
NDP Qu'Απελλε-άλκες βουνό
Προοδευτικός συντηρητικός Θ*Ρεγηνα East
NDP Θ*Ρεγηνα West
NDP Ανατολή του Σασκατούν
NDP Δύση του Σασκατούν
Προοδευτικός συντηρητικός Γρήγορος κολπίσκος τρέχων-σφενδάμνου
Προοδευτικός συντηρητικός Η λίμνη ψαττλεφορδς-λιβαδιών
Προοδευτικός συντηρητικός Υορκτον- Melville
NDP Αλμπέρτα
Μέλος Πολιτικό κόμμα Athabasca
Προοδευτικός συντηρητικός Ποταμός τόξων
Gordon taylor

Προοδευτικός συντηρητικόςHarvie AndreΘ*Ιοχν KushnerEldon WoolliamsΘ*Ιοχν ThomsonJim HawkesArnold MaloneΘ*Ωηλληαμ YurkoΘ*Στεβε PaproskiΝτάγκλας RocheΘ*Μαρθελ LambertΔαβίδ KilgourBlaine ThackerΘ*Ψερτ HargraveΘ*Γεραλδ Baldwin
Κέντρο του Κάλγκαρι
Προοδευτικός συντηρητικός Ανατολή του Κάλγκαρι
Προοδευτικός συντηρητικός Ο Βορράς του Κάλγκαρι
Προοδευτικός συντηρητικός Νότος του Κάλγκαρι
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση του Κάλγκαρι
Προοδευτικός συντηρητικός Crowfoot
Προοδευτικός συντηρητικός Ανατολή του Έντμοντον
Προοδευτικός συντηρητικός Ο Βορράς του Έντμοντον
Προοδευτικός συντηρητικός Νότος του Έντμοντον
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση του Έντμοντον
Προοδευτικός συντηρητικός Έντμοντον- Strathcona
Προοδευτικός συντηρητικός Λετχψρηδγε-λόφοι
Προοδευτικός συντηρητικός Καπέλο ιατρικής
Προοδευτικός συντηρητικός Ποταμός ειρήνης
Προοδευτικός συντηρητικός Pembina
Θ*Πετερ Elzinga

Προοδευτικός συντηρητικόςτο 30ό καναδικό Κοινοβούλιοτο 32$ο καναδικό Κοινοβούλιο
Τα καναδικά Κοινοβούλια1979-1980 Πετυχημένος από:





 

  > Ελληνικά > en.wikipedia.org (Μηχανή που μεταφράζεται στα ελληνικά)