το 32$ο καναδικό Κοινοβούλιο

Πολιτική του Καναδά

Πολιτικά κόμματα στον Καναδά
Εκλογικές περιοχές
Εκλογές στον Καναδά:
1867 · 1872 · 1874 · 1878 · 1882
1887 · 1891 · 1896 · 1900 · 1904
1908 · 1911 · 1917 · 1921 · 1925
1926 · 1930 · 1935 · 1940 · 1945
1949 · 1953 · 1957 · 1958 · 1962
1963 · 1965 · 1968 · 1972 · 1974
1979 · 1980 · 1984 · 1988 · 1993
1997 · 2000 · 2004 · 2006
Περίληψη
Τα καναδικά ομοσπονδιακά Κοινοβούλια:
1$ος · 2$ος · 3$ος · 4$ος · 5$ος
6ος · 7ος · 8ος · 9ος · 10ος
11ος · 12$ος · 13$ος · 14$ος · 15$ος
16$ος · 17$ος · 18$ος · 19$ος · 20ός
21$ος · 22$ος · 23$ος · 24$ος · 25$ος
26$ος · 27$ος · 28$ος · 29$ος · 30ός
31$ος · 32$ος · 33$ος · 34$ος · 35$ος
36$ος · 37$ος · 38$ος · 39$ος

 The initial seat distribution of the 32nd Canadian parliament
Η αρχική διανομή καθισμάτων του 32$ου καναδικού Κοινοβουλίου

το 32$ο καναδικό Κοινοβούλιο ήταν στη σύνοδο από τον Μάρτιο του 1980 μέχρι τον Ιούνιο του 1984. Η ιδιότητα μέλους τέθηκε από ομοσπονδιακή εκλογή του 1980, και άλλαξε μόνο ελαφρώς λόγω στις παραιτήσεις και από-εκλογές πριν από τη διάλυση πριν από εκλογή του 1984.

Ελέγχθηκε από το α Φιλελεύθερο Κόμμα του Καναδά πλειοψηφία, οδηγημένος πρώτα κοντά Πρωθυπουργός Θ*Πηερρε Trudeau και έπειτα από τον πρωθυπουργό Θ*Ιοχν Turner. Επίσημη αντίθεση ήταν Προοδευτικό συντηρητικό συμβαλλόμενο μέρος του Καναδά, οδηγημένος πρώτα κοντά Θ*Ιοε Clark, και έπειτα Θ*Ψρηαν Mulroney.

Ομιλητής ήταν Jeanne Sauvι κατόπιν Θ*Θυρηλ Lloyd Francis. Δείτε επίσης Κατάλογος καναδικών εκλογικών περιοχών 1976-1987 για έναν κατάλογο των οδηγήσεων σε αυτό το Κοινοβούλιο.

Περιεχόμενο

Μέλη της Βουλής των Κοινοτήτων

Μέλη Βουλή των Κοινοτήτων στο 32$ο Κοινοβούλιο που τακτοποιείται από την επαρχία.

Νέα γη

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ψοναβηστα-τριάδα-σύλληψη Dave Rooney Φιλελεύθερος
Γλυφίδα-ST. Θ*Γεοργε Θ*Ρογερ Simmons Φιλελεύθερος
Γανδερ- Twillingate Θ*Γεοργε Baker Φιλελεύθερος
Μεγάλο πτώση-άσπρο κόλπος-Λαμπραντόρ Bill Rompkey Φιλελεύθερος
Χuμψερ-λιμένας Au λιμένας-ST. Βαρβάρα Θ*Ψρηαν Tobin Φιλελεύθερος
ST. Ανατολή John James McGrath Προοδευτικός συντηρητικός
ST. Δύση John Θ*Ιοχν Crosbie Προοδευτικός συντηρητικός

Πρίγκηπας Edward Island

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ζακέτα Ντάνιελ Macdonald κατόπιν Bennett Campbell* Και οι δύο Φιλελεύθερος
Egmont Θ*Γεοργε Henderson Φιλελεύθερος
Hillsborough Θ*Τχομας McMillan Προοδευτικός συντηρητικός
Malpeque Μελβούρνη Gass Προοδευτικός συντηρητικός
* Ντάνιελ Macdonald πεθαμένος στην αρχή και αντικαταστάθηκε κοντά Bennett Campbell 13 Απριλίου, 1981 από-εκλογή.

Νέα Σκοτία

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Annapolis κοιλάδα- Hants Ελαφρύ κτύπημα Nowlan Προοδευτικός συντηρητικός
Ακρωτήριο βρετονικό περιοχή- Canso Θ*Αλλαν MacEachen Φιλελεύθερος
Ανατολικό Ρίτσμοντ ακρωτηρίων Δαβίδ Dingwall Φιλελεύθερος
Ακρωτήριο το βρετονικός- Sydneys Θ*Ρuσσελλ MacLellan Φιλελεύθερος
Κεντρική Nova Elmer MacKay κατόπιν Θ*Ψρηαν Mulroney* Και οι δύο Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Θuμψερλανδ- Colchester Θ*Ροψερτ Coates Προοδευτικός συντηρητικός
Δαρτμοuτχ-Χάλιφαξ ανατολή Michael Forrestall Προοδευτικός συντηρητικός
Χάλιφαξ Θ*Γεραλδ Regan Φιλελεύθερος
Δύση του Χάλιφαξ Θ*Χοωαρδ Crosby Προοδευτικός συντηρητικός
Νότια ακτή Θ*Λλουδ Crouse Προοδευτικός συντηρητικός
Νοτιοδυτική Nova Coline Campbell Φιλελεύθερος
* Elmer MacKay παραιτήθηκε από το κάθισμά του για να δώσει το νέο tory ηγέτη Θ*Ψρηαν Mulroney μια θέση στις αστικές τάξεις μετά από μια από-εκλογή Αυγούστου 1983.

Νιού Μπρούνγουικ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Θαρλετον-Σαρλόττα Θ*Φρεδ McCain Προοδευτικός συντηρητικός
Φuνδυ-βασιλικός Θ*Ροψερτ Corbett Προοδευτικός συντηρητικός
Γκλούτσεστερ Χορτάρι Breau Φιλελεύθερος
Μαδαωασκα-Βικτώρια Eymard Corbin Φιλελεύθερος
Moncton Θ*Γαρυ McCauley Φιλελεύθερος
Θ*Νορτχuμψερλανδ- Miramichi Θ*Μαuρηθε Dionne Φιλελεύθερος
Restigouche Θ*Μαuρηθε Haquail Φιλελεύθερος
Αγιος John Θ*Μηκε Landers Φιλελεύθερος
Ωεστμορλανδ-Κεντ Romιo LeBlanc Φιλελεύθερος
Υόρκη-Sunbury Θ*ι. Θ*Ροψερτ Howie Προοδευτικός συντηρητικός

Κεμπέκ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Abitibi Renι Gingras Φιλελεύθερος
Θ*Αργεντεuηλ Θ*Ροψερτ Gourd Φιλελεύθερος
Beauce Normand Lapointe Φιλελεύθερος
Ψεαuχαρνοης- Salaberry Gιrald Laniel Φιλελεύθερος
Bellechasse Θ*Αλαην Garant Φιλελεύθερος
Ψερτχηερ- Maskinongι Antonio Yanakis Φιλελεύθερος
Ψλαηνβηλλε-δεuξ- Montagnes Θ*Φρανθης Fox Φιλελεύθερος
Θ*Ψοναβεντuρε-4ηλες-de-La-$l*Madeleine Θ*Ιοσεπχ Bujold Φιλελεύθερος
Bourassa Θ*Θαρλο Rossi Φιλελεύθερος
Chambly Raymond Dupont Φιλελεύθερος
Champlain Θ*Μηθχελ Veillette Φιλελεύθερος
Charlesbourg Θ*Πηερρε Bussiθres Φιλελεύθερος
Charlevoix Θ*Θχαρλες Lapointe Φιλελεύθερος
Chβteauguay Θ*Ηαν Watson Φιλελεύθερος
Chicoutimi Θ*Μαρθελ Dionne Φιλελεύθερος
Dollard Θ*Λοuης Desmarais Φιλελεύθερος
Drummond Yvon Pinard Φιλελεύθερος
Duvernay Yves Demers Φιλελεύθερος
Frontenac Lιopold Corriveau Φιλελεύθερος
Gamelin Αρθούρος Portelance Φιλελεύθερος
Gaspι Αλέξανδρος Cyr Φιλελεύθερος
Gatineau Renι Cousineau Φιλελεύθερος
Χοθχελαγα- Maisonneuve Serge Joyal Φιλελεύθερος
Θ*Χuλλ Joesph Isabelle Φιλελεύθερος
Joliette Λα Salle Roch* Προοδευτικός συντηρητικός
Jonquiθre Θ*Γηλλες Marceau Φιλελεύθερος
Καμοuρασκα-ρηβη2ερε-du- Loup Rosaire Gendron Φιλελεύθερος
Labelle Θ*Μαuρηθε Dupras Φιλελεύθερος
Λάκκα-Αγιος-Jean Θ*Πηερρε Gimaοel Φιλελεύθερος
Lachine Θ*Ροδερηθκ Blaker Φιλελεύθερος
Langelier Θ*ι. Θ*Γηλλες Lamontagne Φιλελεύθερος
Λιβάδι Λα Θ*Πηερρε Deniger Φιλελεύθερος
Lasalle Θ*Ιοχν Campbell Φιλελεύθερος
Laurier Δαβίδ Berger Φιλελεύθερος
Laval Θ*Μαρθελ-Claude Roy Φιλελεύθερος
Λαβαλ-δες- Rapides Jeanne Sauvι Φιλελεύθερος
Lιvis Raynald Guay κατόπιν Θ*Γαστον Gourde** Φιλελεύθερος
Longueuil Θ*Ιοσεπχ Olivier Φιλελεύθερος
Lotbiniere Θ*Ιεαν-τύπος Dubois Ralliement Crιditiste
Θ*Λοuης- Hιbert Θ*Δεννης Dawson Φιλελεύθερος
Manicouagan Ανδρ3ε Maltais Φιλελεύθερος
Ματαπ3εδηα- Matane Θ*Πηερρε δε Banι Φιλελεύθερος
Μ3εγαντηθ-θομπτον- Stanstead Θ*Θλαuδε Tessier Φιλελεύθερος
Mercier Cιline χερβηεuξ- Payette Φιλελεύθερος
Missisquoi Ανδρ3ε Bachand Φιλελεύθερος
Θ*Μοντμορενθυ Θ*Λοuης Duclos Φιλελεύθερος
Τοποθετήστε βασιλικό Θ*Πηερρε Trudeau Φιλελεύθερος
Νοτρε-κυρία-de- Grβce Κυκεώνας Allmand Φιλελεύθερος
Outremont Θ*Μαρθ Lalonde Φιλελεύθερος
Papineau Ανδρ3ε Ouellet Φιλελεύθερος
Θ*Ποντηαθ-γατηνεαu- Labelle Θ*Τχομας Lefebvre Φιλελεύθερος
Portneuf Rolland Dion Φιλελεύθερος
Qu3εψεθ- Est Gιrard Duquet Φιλελεύθερος
Richelieu Θ*Ιεαν-Louis Leduc Φιλελεύθερος
Ρίτσμοντ Θ*Αλαην Tardif Φιλελεύθερος
Rimouski Θ*Εβα Cτtι Φιλελεύθερος
Roberval Θ*Σuζαννε Beauchamp-Niquet Φιλελεύθερος
Rosemont Θ*Θλαuδε-Ανδρ3ε Lachance Φιλελεύθερος
Αγιος- Denis Θ*Μαρθελ Prud'homme Φιλελεύθερος
Αγιος-Henri- Westmount Θ*Δοναλδ Johnston Φιλελεύθερος
Αγιος- Hyacinthe Θ*Μαρθελ Ostiguy Φιλελεύθερος
Αγιος-Ζακ Ζακ Guilbault Φιλελεύθερος
Αγιος-Jean Θ*Παuλ-Ανδρ3ε Massι Φιλελεύθερος
Αγιος-λ3εοναρδ-Anjou Θ*Μονηquε Bιgin Φιλελεύθερος
Αγιος-Maurice Θ*Ιεαν Chrιtien Φιλελεύθερος
Αγιος-Michel Marie Thιrθse Killens Φιλελεύθερος
Σαηντε- Marie Θ*Ιεαν-Claude Malιpart Φιλελεύθερος
Shefford Θ*Ιεαν Lapierre Φιλελεύθερος
Sherbrooke Ειρηναίος Pelletier Φιλελεύθερος
Tιmiscamingue Θ*Χενρη Tousignant Φιλελεύθερος
Terrebonne Θ*Ιοσεπχ-Roland Comtois Φιλελεύθερος
Τροης- Riviθres Θ*Θλαuδε G. Lajoie Φιλελεύθερος
Vaudreuil Θ*Χαρολδ Herbert Φιλελεύθερος
Verchθres Bernard Pierre Loiselle Φιλελεύθερος
Θ*Βερδuν Θ*Πηερρε Savard Φιλελεύθερος
* Λα Salle Roch παραιτημένος από το Κοινοβούλιο επάνω 17 Μαρτίου, 1981, για να γίνει ηγέτης Κεμπέκ"s Ένωση Nationale συμβαλλόμενο μέρος. Μετά από αυτό το συμβαλλόμενο μέρος που υφίσταται μια σημαντική ήττα 1981 εκλογή του Κεμπέκ, Το Λα Salle που παραιτήθηκε από από τον ηγέτη και επανεκλέχτηκε στην παλαιά θέση του 17 Αυγούστου από-εκλογή.
** Raynald Guay το αριστερό Κοινοβούλιο επάνω 29 Αυγούστου, 1980, και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Γαστον Gourde στο α Μάιος 4, 1981 από-εκλογή.

Οντάριο

Δαβίδ WeatherheadDoug LewisΘ*Ροναλδ StewartΘ*Δαν Heap?? ST. CatharinesST. Θ*ΠαuλΣτορμοντ- DundasSudburyΒροντή κόλπος- AtikokanΒροντή κόλπος- NipigonTimiskamingΠροοδευτικός συντηρητικόςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΦιλελεύθεροςΠροοδευτικός συντηρητικόςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΠροοδευτικός συντηρητικόςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΠροοδευτικός συντηρητικόςΦιλελεύθερος1982. Θ*Τχομας Cossitt πεθαμένος στην αρχή και αντικαταστάθηκε κοντά 13 ΑπριλίουΣύγκλητος και αντικαταστάθηκε κοντά $λ* Bruce LonsdaleWalter DinsdaleΘ*Τερρυ SargeantΘ*Ροψερτ BockstaelΔαβίδ OrlikowΘ*Στανλευ KnowlesΘ*Δαν McKenzieBill BlaikieΘ*Λλουδ AxworthyΘ*Θυρηλ KeeperΘ*Λεε Clark στο α Πολιτικό κόμμα
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Algoma Θ*Μαuρηθε Foster Φιλελεύθερος
Παραλίες Θ*Νεηλ Young NDP
Ψραμπτον-Τζωρτζτάουν Θ*Ιοχν McDermid Προοδευτικός συντηρητικός
Brant Θ*Δερεκ Blackburn NDP
Ψροαδβηεω-γρεενωοοδ Βαρίδι Rae κατόπιν Lynn McDonald* Και οι δύο NDP
Ψρuθε-γκρι Θ*Γαρυ Gurbin Προοδευτικός συντηρητικός
Μπέρλινγκτον Bill Kempling Προοδευτικός συντηρητικός
Καίμπριτζ Θ*Θχρης Speyer Προοδευτικός συντηρητικός
Cochrane Θ*Κεητχ Penner Φιλελεύθερος
Ντάβενπορτ Θ*Θχαρλες Caccia Φιλελεύθερος
Φορέστε την ανατολή κοιλάδων Δαβίδ Smith Φιλελεύθερος
Φορέστε τη δύση κοιλάδων Θ*Ιοχν Bosley Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Δuρχαμ-Northumberland Θ*Αλλαν Lawrence Προοδευτικός συντηρητικός
Εγληντον-Lawrence Θ*Ρολανδ δε Corneille Φιλελεύθερος
Elgin Θ*Ιοχν Wise Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ερηε Girve Fretz Προοδευτικός συντηρητικός
Εσσεξ-Κεντ Θ*Ροψερτ Daudlin Φιλελεύθερος
Εσσεξ- Windsor Eugene Whelan Φιλελεύθερος
Κέντρο Etobicoke Michael Wilson Προοδευτικός συντηρητικός
Ο Βορράς Etobicoke Θ*Ρου MacLaren Φιλελεύθερος
Ετοψηθοκε- Lakeshore Θ*Ωηλληαμ Robinson Φιλελεύθερος
Γλενγαρρυ-πρεσθοττ-Russell Denis Ethier Φιλελεύθερος
Γκρίζος- Simcoe Gus Mitges Προοδευτικός συντηρητικός
Guelph James Schroder Φιλελεύθερος
Χαλδημανδ-Norfolk Οφθαλμός Bradley Προοδευτικός συντηρητικός
Halton Θ*Οττο Jelinek Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Χάμιλτον Θ*Ιοχν Carr Munro Φιλελεύθερος
Βουνό του Χάμιλτον Θ*Ηαν Deans NDP
Χάμιλτον- Wentworth Θ*Γεοφφρευ Scott Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Χάμιλτον Λίνκολν Αλέξανδρος κατόπιν Θ*Στανλευ Hudecki** Προοδευτικός συντηρητικός κατόπιν Φιλελεύθερος
Χαστηνγς- Frontenac Θ*Ωηλληαμ Vankoughnet Προοδευτικός συντηρητικός
Χuρον- Bruce Murray Κάρντιφ Προοδευτικός συντηρητικός
Κενορα-βροχερός ποταμός Θ*Ιοχν Mercer Reid Φιλελεύθερος
Κεντ Θ*Μαuρηθε Bossy Φιλελεύθερος
Κίνγκστον και τα νησιά Χλωρίδα MacDonald Προοδευτικός συντηρητικός
Kitchener Θ*Πετερ Lang Φιλελεύθερος
Lambton Marie Ron Irwin Φιλελεύθερος
Κέντρο Scarborough Kelly κανόνα Φιλελεύθερος
Ανατολή Scarborough James Gilchrist Προοδευτικός συντηρητικός Δύση Scarborough
Φιλελεύθερος Ο Βορράς Simcoe
Προοδευτικός συντηρητικός Νότος Simcoe
Προοδευτικός συντηρητικός Spadina Θ*Πετερ Stollery
Φιλελεύθερος κατόπιν NDP
Θ*Ιοσεπχ Reid Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ιοχν Roberts Φιλελεύθερος
ΕΔ Lumley Φιλελεύθερος
Ντάγκλας Frith Φιλελεύθερος
Θ*Παuλ McRae Φιλελεύθερος
Κύριοι γρύλων Φιλελεύθερος
Bruce Lonsdale κατόπιν Θ*Ιοχν MacDougall $λ* Φιλελεύθερος κατόπιν
Τημμηνς- Chapleau Θ*Ραυ Chιnier
Τριάδα Aideen Nicholson
Βικτώρια- Haliburton Θ*Ωηλληαμ Scott
Βατερλώ Walter Maclean
Welland Γονέας Gilbert
Ουέλλινγκτον-δuφφερην- Simcoe Perrin Beatty
Willowdale Jim Peterson
Δύση Windsor Χορτάρι γκρίζο
Ωηνδσορ- Walkerville Θ*Μαρκ MacGuigan
Κέντρο της Υόρκης Βαρίδι Kaplan
Ανατολή της Υόρκης Δαβίδ Collenette
Ο Βορράς της Υόρκης Θ*Ιοχν Gamble
Υόρκη- Scarborough Θ*Παuλ Cosgrove
Υόρκη νότος- Weston Θ*Uρσuλα Appolloni
Υόρκη-φλούδα Sinclair Stevens
Δύση της Υόρκης James Fleming
* Βαρίδι Rae το αριστερό Κοινοβούλιο για να γίνει ηγέτης του Οντάριο NDP και αντικαταστάθηκε κοντά Lynn McDonald
** Λίνκολν Αλέξανδρος το αριστερό Κοινοβούλιο για να γίνει επικεφαλής του πίνακα αποζημιώσεων του εργαζομένου και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Στανλευ Hudecki σε μια από-εκλογή του 1980. ***
Θ*Ιεννηφερ Cossitt σε μια από-εκλογή του 1982 ; Judd Buchanan παραιτημένος από το Κοινοβούλιο και αντικαταστάθηκε κοντά Γρύλος Burghardt
, 1981 από-εκλογή ?? Θ*Πετερ Stollery διορίστηκε
Θ*Δαν Heap 17 Αυγούστου, 1981 από-εκλογή
πεθαμένος στην αρχή και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Ιοχν MacDougall 12 Οκτωβρίου, 1982 από-εκλογή. Θ*Μανητοψα
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα Ψρανδον- Souris
κατόπιν Θ*Λεε Clark* Και οι δύο Προοδευτικός συντηρητικός
Churchill Θ*Ροδνευ Murphy NDP
Δελφίνος Laverne Lewycky NDP
Lisgar Γρύλος Murta Προοδευτικός συντηρητικός
Πορταγε- Marquette Charrles Mayer Προοδευτικός συντηρητικός
Provencher ΕΛΚ Jake Προοδευτικός συντηρητικός Σελκηρκ- Interlake
NDP ST. Boniface
Φιλελεύθερος Winnipeg ο Βορράς
NDP Winnipeg βόρειο κέντρο
NDP Ωηννηπεγ- Assiniboine
Προοδευτικός συντηρητικός Ωηννηπεγ-πουλιά Hill
NDP Ωηννηπεγ-οχυρό Garry
Φιλελεύθερος Ωηννηπεγ-ST. James
NDP * Walter Dinsdale πεθαμένος στην αρχή και αντικαταστάθηκε κοντά
Μάιος 24, 1983 από-εκλογή
Θ*Σασκατθχεωαν Οδήγηση Μέλος
Assiniboia Leonard Gustafson Προοδευτικός συντηρητικός
Χuμψολδτ-λίμνη κέντρο Victor Althouse NDP
Κηνδερσλευ- Lloydminster Bill McKnight Προοδευτικός συντηρητικός
Mackenzie Θ*Στανλευ Korchinski Προοδευτικός συντηρητικός
Σαγόνι αλκών Ντάγκλας Neil Προοδευτικός συντηρητικός
Πρίγκηπας Αλβέρτος Θ*Στανλευ Hovdebo NDP
Qu'Απελλε-άλκες βουνό Θ*Φρανθης Χάμιλτον Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ρεγηνα East
Simon De Jong NDP
Θ*Ρεγηνα West Θ*Λεσληε Benjamin NDP
Ανατολή του Σασκατούν Θ*Ροψερτ Ogle NDP Δύση του Σασκατούν Θ*Ραυ Hnatyshyn
Προοδευτικός συντηρητικός Γρήγορος κολπίσκος τρέχων-σφενδάμνου Θ*Φρανκ Χάμιλτον
Προοδευτικός συντηρητικός

Η λίμνη ψαττλεφορδς-λιβαδιώνNDPΑλμπέρταAthabascaΠοταμός τόξωνΚέντρο του ΚάλγκαριΑνατολή του ΚάλγκαριΟ Βορράς του ΚάλγκαριΝότος του ΚάλγκαριΔύση του ΚάλγκαριCrowfootΑνατολή του ΈντμοντονΟ Βορράς του ΈντμοντονΝότος του ΈντμοντονΔύση του Έντμοντον
Αγχος Ντάγκλας
Υορκτον- Melville Lorne Nystrom NDP
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ασπίδες γρύλων Προοδευτικός συντηρητικός
Gordon taylor Προοδευτικός συντηρητικός
Harvie Andre Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ιοχν Kushner Προοδευτικός συντηρητικός
Frederick Wright Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ιοχν Thomson Προοδευτικός συντηρητικός
Jim Hawkes Προοδευτικός συντηρητικός
Arnold Malone Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ωηλληαμ Yurko Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Στεβε Paproski Προοδευτικός συντηρητικός
Ντάγκλας Roche Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Μαρθελ Lambert Προοδευτικός συντηρητικός
Έντμοντον- Strathcona Δαβίδ Kilgour Προοδευτικός συντηρητικός Λετχψρηδγε-λόφοι


Blaine Thacker

Προοδευτικός συντηρητικός

Καπέλο ιατρικήςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ψερτ Hargrave
Ποταμός ειρήνης Αλβέρτος Cooper
Pembina Θ*Πετερ Elzinga
Κόκκινα ελάφια Θ*Τχομας Towers
Ζερμαίν* NDP κατόπιν Προοδευτικός συντηρητικός
Ναναημο- Alberni Θ*Εδωαρδ Miller NDP
Νέο Γουέστμινστερ- Coquitlam Θ*Παuληνε Jewett NDP
Ο Βορράς Βανκούβερ- Burnaby Τσοκ Cook Προοδευτικός συντηρητικός
Ο Βορράς Okanagan Vincent Dantzer Προοδευτικός συντηρητικός
Οκαναγαν- Similkameen Βασιλιάς Frederick Προοδευτικός συντηρητικός
Κοιλάδα George- Bulkley πριγκήπων Θ*Ροψερτ McCuish Προοδευτικός συντηρητικός
Ποταμός George-ejri'nis πριγκήπων Θ*Φρανκ Oberle Προοδευτικός συντηρητικός
Ρίτσμοντ-νότια δέλτα Θ*Τομ Siddon Προοδευτικός συντηρητικός
Skeena James Fulton NDP
Δέλτα Surrey-leykoy' βράχος-βόρεια Benno Friesen Προοδευτικός συντηρητικός

Κέντρο του Βανκούβερ, 1983Οδήγηση Μέλος NDPΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροηγημένος από:το 31$ο καναδικό Κοινοβούλιο
Ελαφρύ κτύπημα Carney Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Βανκούβερ Θ*Μαργαρετ Ann Mitchell NDP
Βανκούβερ Kingsway Θ*Ηαν Waddell NDP
Βανκούβερ Quadra Bill Clarke Προοδευτικός συντηρητικός
Νότος του Βανκούβερ Θ*Ιοχν Fraser Προοδευτικός συντηρητικός
Βικτώρια Θ*Αλλαν McKinnon Προοδευτικός συντηρητικός
* Το σημάδι αυξήθηκε το αριστερό Κοινοβούλιο και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Γερρυ ST. Ζερμαίν 29 Αυγούστου
από-εκλογή Βόρεια εδάφη
Πολιτικό κόμμα Nunatsiaq Θ*Πετερ Ittinuar
Δυτική Αρκτική Dave Nickerson
Yukon Θ*Ερηκ Nielsen
Τα καναδικά Κοινοβούλια1980-1984 Πετυχημένος από:το 33$ο καναδικό Κοινοβούλιο





 

  > Ελληνικά > en.wikipedia.org (Μηχανή που μεταφράζεται στα ελληνικά)