το 33$ο καναδικό Κοινοβούλιο

Πολιτική του Καναδά

Πολιτικά κόμματα στον Καναδά
Εκλογικές περιοχές
Εκλογές στον Καναδά:
1867 · 1872 · 1874 · 1878 · 1882
1887 · 1891 · 1896 · 1900 · 1904
1908 · 1911 · 1917 · 1921 · 1925
1926 · 1930 · 1935 · 1940 · 1945
1949 · 1953 · 1957 · 1958 · 1962
1963 · 1965 · 1968 · 1972 · 1974
1979 · 1980 · 1984 · 1988 · 1993
1997 · 2000 · 2004 · 2006
Περίληψη
Τα καναδικά ομοσπονδιακά Κοινοβούλια:
1$ος · 2$ος · 3$ος · 4$ος · 5$ος
6ος · 7ος · 8ος · 9ος · 10ος
11ος · 12$ος · 13$ος · 14$ος · 15$ος
16$ος · 17$ος · 18$ος · 19$ος · 20ός
21$ος · 22$ος · 23$ος · 24$ος · 25$ος
26$ος · 27$ος · 28$ος · 29$ος · 30ός
31$ος · 32$ος · 33$ος · 34$ος · 35$ος
36$ος · 37$ος · 38$ος · 39$ος

 The initial seat distribution of the 33rd Canadian parliament
Η αρχική διανομή καθισμάτων του 33$ου καναδικού Κοινοβουλίου

το 33$ο καναδικό Κοινοβούλιο ήταν στη σύνοδο από το 1984 έως το 1988. Η ιδιότητα μέλους τέθηκε από ομοσπονδιακή εκλογή του 1984, και άλλαξε μόνο ελαφρώς λόγω στις παραιτήσεις και από-εκλογές πριν από τη διάλυση πριν από εκλογή του 1988.

Ελέγχθηκε από το α Προοδευτικός συντηρητικός πλειοψηφία κάτω Πρωθυπουργός Θ*Ψρηαν Mulroney. Επίσημη αντίθεση ήταν Φιλελεύθερο Κόμμα του Καναδά, οδηγημένος από τον προηγούμενο πρωθυπουργό Θ*Ιοχν Turner.

Ομιλητής ήταν πρώτος Θ*Ιοχν William Bosley και έπειτα Θ*Ιοχν Allen Fraser. Δείτε επίσης Κατάλογος καναδικών εκλογικών περιοχών 1976-1987 για έναν κατάλογο των οδηγήσεων σε αυτό το Κοινοβούλιο.

Περιεχόμενο

Μέλη της Βουλής των Κοινοτήτων

Μέλη Βουλή των Κοινοτήτων στο 33$ο Κοινοβούλιο που τακτοποιείται από την επαρχία.

Νέα γη

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ψοναβηστα-τριάδα-σύλληψη Morrissey Johnson Προοδευτικός συντηρητικός
Γλυφίδα-ST. Θ*Γεοργε Θ*Ιοσεπχ Price Προοδευτικός συντηρητικός
Γανδερ- Twillingate Θ*Γεοργε Baker Φιλελεύθερος
Μεγάλο πτώση-άσπρο κόλπος-Λαμπραντόρ Bill Rompkey Φιλελεύθερος
Χuμψερ-λιμένας Au λιμένας-ST. Βαρβάρα Θ*Ψρηαν Tobin Φιλελεύθερος
ST. Ανατολή John James McGrath κατόπιν Γρύλος Harris* Προοδευτικός συντηρητικός κατόπιν NDP
ST. Δύση John Θ*Ιοχν Crosbie Προοδευτικός συντηρητικός
* James McGrath παραιτημένος από το Κοινοβούλιο και αντικαταστάθηκε κοντά Γρύλος Harris στο α 20 Ιουλίου, 1987 από-εκλογή

Πρίγκηπας Edward Island

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ζακέτα Ελαφρύ κτύπημα Binns Προοδευτικός συντηρητικός
Egmont Θ*Γεοργε Henderson Φιλελεύθερος
Hillsborough Θ*Τχομας McMillan Προοδευτικός συντηρητικός
Malpeque Μελβούρνη Gass Προοδευτικός συντηρητικός

Νέα Σκοτία

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Annapolis κοιλάδα- Hants Ελαφρύ κτύπημα Nowlan Προοδευτικός συντηρητικός
Ακρωτήριο βρετονικό περιοχή- Canso Θ*Λαωρενθε O'Neil Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολικό Ρίτσμοντ ακρωτηρίων Δαβίδ Dingwall Φιλελεύθερος
Ακρωτήριο το βρετονικός- Sydneys Θ*Ρuσσελλ MacLellan Φιλελεύθερος
Κεντρική Nova Elmer MacKay Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Θuμψερλανδ- Colchester Θ*Ροψερτ Coates Προοδευτικός συντηρητικός
Δαρτμοuτχ-Χάλιφαξ ανατολή Michael Forrestall Προοδευτικός συντηρητικός
Χάλιφαξ Θ*Στεωαρτ MacInnes Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Χάλιφαξ Θ*Χοωαρδ Crosby Προοδευτικός συντηρητικός
Νότια ακτή Θ*Λλουδ Crouse Προοδευτικός συντηρητικός
Νοτιοδυτική Nova Θ*Γεραλδ Comeau Προοδευτικός συντηρητικός

Νιού Μπρούνγουικ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Θαρλετον-Σαρλόττα Θ*Φρεδ McCain Προοδευτικός συντηρητικός
Φuνδυ-βασιλικός Θ*Ροψερτ Corbett Προοδευτικός συντηρητικός
Γκλούτσεστερ Θ*Ρογερ Clinch Προοδευτικός συντηρητικός
Μαδαωασκα-Βικτώρια Bernard Valcourt Προοδευτικός συντηρητικός
Moncton Θ*Δεννης Cochrane Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Νορτχuμψερλανδ- Miramichi Οφθαλμός Jardine Προοδευτικός συντηρητικός
Restigouche Αλβέρτος Girard Προοδευτικός συντηρητικός
Αγιος John Θ*Γεραλδ Merrithew Προοδευτικός συντηρητικός
Ωεστμορλανδ-Κεντ Θ*Φερνανδ Robichaud Φιλελεύθερος
Υόρκη-Sunbury Θ*ι. Θ*Ροψερτ Howie Προοδευτικός συντηρητικός

Κεμπέκ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Abitibi Τύπος ST- Julien Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Αργεντεuηλ- Papineau Lise Bourgault Προοδευτικός συντηρητικός
Beauce Θ*Γηλλες Bernier Προοδευτικός συντηρητικός
Ψεαuχαρνοης- Salaberry Θ*Ιεαν-τύπος Hudon Προοδευτικός συντηρητικός
Bellechasse Θ*Πηερρε Blais Προοδευτικός συντηρητικός
Ψερτχηερ-μασκηνονγ3ε- Lanaudiθre Θ*Ροψερτ δε Cotret Προοδευτικός συντηρητικός
Ψλαηνβηλλε-δεuξ- Montagnes Θ*Μονηquε Landry Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ψοναβεντuρε-4ηλες-de-La-$l*Madeleine Darryl λ. Γκρίζος Προοδευτικός συντηρητικός
Bourassa Θ*Θαρλο Rossi Φιλελεύθερος
Ψρομε- Missisquoi Gabrielle Bertrand Προοδευτικός συντηρητικός
Chambly Richard Grisι Προοδευτικός συντηρητικός
Champlain Θ*Μηθχελ Champagne Προοδευτικός συντηρητικός
Charlesbourg Θ*Μονηquε Tardif Προοδευτικός συντηρητικός
Charlevoix Θ*Θχαρλες-Ανδρ3ε Hamelin Προοδευτικός συντηρητικός
Chβteauguay Θ*Ρηθαρδο Lopez Προοδευτικός συντηρητικός
Chicoutimi Ανδρ3ε Harvey Προοδευτικός συντηρητικός
Dollard Θ*Γερρυ Weiner Προοδευτικός συντηρητικός
Drummond Θ*Ιεαν-τύπος Guilbault Προοδευτικός συντηρητικός
Duvernay Vincent Della Noce Προοδευτικός συντηρητικός
Frontenac Θ*Μαρθελ Masse Προοδευτικός συντηρητικός
Gamelin Θ*Μηθχελ Gravel Προοδευτικός συντηρητικός
Gaspι Θ*Θχαρλες-Eugθne Marin Προοδευτικός συντηρητικός
Gatineau Θ*Θλαuδυ Mailly Προοδευτικός συντηρητικός
Χοθχελαγα- Maisonneuve Θ*3Εδοuαρδ Desrosiers Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Χuλλ- Aylmer Θ*Ιοσεπχ Isabelle Φιλελεύθερος
Joliette Λα Salle Roch Προοδευτικός συντηρητικός
Jonquiθre Jean-Pierre Blackburn Προοδευτικός συντηρητικός
Καμοuρασκα-ρηβη2ερε-du- Loup Ανδρ3ε Plourde Προοδευτικός συντηρητικός
Labelle Θ*Φερνανδ Ladouceur Προοδευτικός συντηρητικός
Λάκκα-Αγιος-Jean Clιment μ. Cτtι κατόπιν Lucien Bouchard* Προοδευτικός συντηρητικός
Lachine Θ*Ροψερτ Layton Προοδευτικός συντηρητικός
Langelier Θ*Μηθχελ Cτtι Προοδευτικός συντηρητικός
Λιβάδι Λα Θ*Φερνανδ Jourdenais Προοδευτικός συντηρητικός
Lasalle Θ*Θλαuδε Lanthier Προοδευτικός συντηρητικός
Laurier Δαβίδ Berger Φιλελεύθερος
Laval Τύπος Ricard Προοδευτικός συντηρητικός
Λαβαλ-δες- Rapides Raymond Garneau Φιλελεύθερος
Lιvis Θ*Γαψρηελ Fontaine Προοδευτικός συντηρητικός
Longueuil NIC Leblanc Προοδευτικός συντηρητικός
Lotbiniere Θ*Μαuρηθε Tremblay Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Λοuης- Hιbert Θ*Σuζαννε Duplessis Προοδευτικός συντηρητικός
Manicouagan Θ*Ψρηαν Mulroney Προοδευτικός συντηρητικός
Ματαπ3εδηα- Matane Θ*Ιεαν-Luc Joncas Προοδευτικός συντηρητικός
Μ3εγαντηθ-θομπτον- Stanstead Franηois Gιrin Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Μοντμορενθυ- Orlιans Θ*Αννε Blouin Προοδευτικός συντηρητικός
Τοποθετήστε βασιλικό Θ*Σχεηλα Finestone Φιλελεύθερος
Μόντρεαλ- Mercier Θ*Θαρολε Jacques Προοδευτικός συντηρητικός
Μόντρεαλ-σαηντε- Marie Θ*Ιεαν-Claude Malιpart Φιλελεύθερος
Νοτρε-κυρία-de- Grβce Κυκεώνας Allmand Φιλελεύθερος
Outremont Lucie Pιpin Φιλελεύθερος
Papineau Ανδρ3ε Ouellet Φιλελεύθερος
Θ*Ποντηαθ-γατηνεαu- Labelle Θ*Ψαρρυ δ. Moore Προοδευτικός συντηρητικός
Portneuf Θ*Μαρθ Ferland Προοδευτικός συντηρητικός
Qu3εψεθ- Est Θ*Μαρθελ Tremblay Προοδευτικός συντηρητικός
Richelieu Θ*Λοuης Plamondon Προοδευτικός συντηρητικός
Ρίτσμοντ Θ*Αλαην Tardif Φιλελεύθερος
Ρημοuσκη- Tιmiscouata Θ*Μονηquε Vιzina Προοδευτικός συντηρητικός
Roberval Θ*Ψενο4ητ Bouchard Προοδευτικός συντηρητικός
Rosemont Θ*Σuζαννε Blais-Grenier Προοδευτικός συντηρητικός
Αγιος- Denis Θ*Μαρθελ Prud'homme Φιλελεύθερος
Αγιος-Henri- Westmount Θ*Δοναλδ Johnston Φιλελεύθερος
Αγιος- Hyacinthe Andrιe CHAMPAGNE Προοδευτικός συντηρητικός
Αγιος-Ζακ Ζακ Guilbault Φιλελεύθερος
Αγιος-Jean Ανδρ3ε Bissonnette Προοδευτικός συντηρητικός
Αγιος-λ3εοναρδ-Anjou Θ*Αλφονσο Gagliano Φιλελεύθερος
Αγιος-Maurice Θ*Ιεαν Chrιtien κατόπιν Θ*Γηλλες Grondin** Και οι δύο Φιλελεύθερος
Αγιος-Michel- Ahuntsic Marie Thιrθse Killens Φιλελεύθερος
Shefford Θ*Ιεαν Lapierre Φιλελεύθερος
Sherbrooke Θ*Ιεαν Charest Προοδευτικός συντηρητικός
Tιmiscamingue Θ*Γαψρηελ Desjardins Προοδευτικός συντηρητικός
Terrebonne Θ*Ροψερτ Toupin Προοδευτικός συντηρητικός
Τροης- Riviθres Θ*Πηερρε Vincent Προοδευτικός συντηρητικός
Vaudreuil Θ*Πηερρε Cadieux Προοδευτικός συντηρητικός
Verchθres Θ*Μαρθελ Danis Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Βερδuν-Αγιος-Paul Gilbert Chartrand Προοδευτικός συντηρητικός
* Clιment μ. Cτtι παραιτημένος και αντικαταστάθηκε κοντά Lucien Bouchard στο α 20 Ιουνίου, 1988 από-εκλογή
** Θ*Ιεαν Chrιtien παραιτημένος από το Κοινοβούλιο λόγω στις φτωχές σχέσεις με τον αρχηγό κομμάτων. Αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Γηλλες Grondin στο α 29 Σεπτεμβρίου, 1987 από-εκλογή.

Οντάριο

MarieΚέντρο ScarboroughΑνατολή ScarboroughΔύση ScarboroughΟ Βορράς SimcoeΝότος SimcoeSpadinaST. CatharinesST. Θ*ΠαuλΣτορμοντ- DundasSudburyΒροντή κόλπος- AtikokanΒροντή κόλπος- NipigonTimiskamingΤημμηνς- ChapleauΤριάδαΒικτώρια- HaliburtonΒατερλώWellandΟυέλλινγκτον-δuφφερην- SimcoeWillowdaleΔύση WindsorΩηνδσορ- WalkervilleΚέντρο της ΥόρκηςΑνατολή της ΥόρκηςΟ Βορράς της ΥόρκηςΘ*Ωηλληαμ McCrossanΘ*Ιοχν NunziataSinclair StevensΘ*Σεργηο Marchi το αριστερό Κοινοβούλιο που διορίζεται σε μια θέση στην ομοσπονδιακή κυβέρνηση και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Μαρηον DewarΟδήγηση Μέλος Προοδευτικός συντηρητικόςNDPΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςNDPNDPΠροοδευτικός συντηρητικόςNDPΦιλελεύθεροςΠροοδευτικός συντηρητικόςΟδήγηση Μέλος Προοδευτικός συντηρητικόςNDPΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςNDPΠροοδευτικός συντηρητικόςNDPNDPΘ*Δοναλδ RavisΘ*Ραυ HnatyshynΘ*Γεοφφ WilsonΘ*Ιοχν Gormley
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Algoma Θ*Μαuρηθε Foster Φιλελεύθερος
Παραλίες Θ*Νεηλ Young NDP
Ψραμπτον-Τζωρτζτάουν Θ*Ιοχν McDermid Προοδευτικός συντηρητικός
Brant Θ*Δερεκ Blackburn NDP
Ψροαδβηεω-γρεενωοοδ Lynn McDonald NDP
Ψρuθε-γκρι Θ*Γαρυ Gurbin Προοδευτικός συντηρητικός
Μπέρλινγκτον Bill Kempling Προοδευτικός συντηρητικός
Καίμπριτζ Θ*Θχρης Speyer Προοδευτικός συντηρητικός
Cochrane Θ*Κεητχ Penner Φιλελεύθερος
Ντάβενπορτ Θ*Θχαρλες Caccia Φιλελεύθερος
Φορέστε την ανατολή κοιλάδων Bill Attewell Προοδευτικός συντηρητικός
Φορέστε τη δύση κοιλάδων Θ*Ιοχν Bosley Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Δuρχαμ-Northumberland Θ*Αλλαν Lawrence Προοδευτικός συντηρητικός
Εγληντον-Lawrence Θ*Ρολανδ δε Corneille Φιλελεύθερος
Elgin Θ*Ιοχν Wise Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ερηε Girve Fretz Προοδευτικός συντηρητικός
Εσσεξ-Κεντ James Caldwell Προοδευτικός συντηρητικός
Εσσεξ- Windsor Θ*Στεβεν Langdon NDP
Κέντρο Etobicoke Michael Wilson Προοδευτικός συντηρητικός
Ο Βορράς Etobicoke Θ*Ροψερτ Pennock Προοδευτικός συντηρητικός
Ετοψηθοκε- Lakeshore Πάτρικ Boyer Προοδευτικός συντηρητικός
Γλενγαρρυ-πρεσθοττ-Russell Φορέστε Boudria Φιλελεύθερος
Γκρίζος- Simcoe Gus Mitges Προοδευτικός συντηρητικός
Guelph Θ*Ωηλληαμ Winegard Προοδευτικός συντηρητικός
Χαλδημανδ-Norfolk Οφθαλμός Bradley Προοδευτικός συντηρητικός
Halton Θ*Οττο Jelinek Προοδευτικός συντηρητικός
Ανατολή του Χάμιλτον Θ*Σχεηλα Copps Φιλελεύθερος
Βουνό του Χάμιλτον Θ*Ηαν Deans Θ*Μαρηον Dewar* Και οι δύο NDP
Χάμιλτον- Wentworth Θ*Γεοφφρευ Scott Προοδευτικός συντηρητικός
Δύση του Χάμιλτον Θ*Πετερ Peterson Προοδευτικός συντηρητικός
Χαστηνγς- Frontenac Θ*Ωηλληαμ Vankoughnet Προοδευτικός συντηρητικός
Χuρον- Bruce Murray Κάρντιφ Προοδευτικός συντηρητικός
Κενορα-βροχερός ποταμός Θ*Ιοχν Parry NDP
Κεντ Elliott Hardey Προοδευτικός συντηρητικός
Κίνγκστον και τα νησιά Χλωρίδα MacDonald Προοδευτικός συντηρητικός
James Kelleher Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Παuληνε Browes Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ροψερτ Hicks Προοδευτικός συντηρητικός
Reginald Stackhouse Προοδευτικός συντηρητικός
Doug Lewis Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ροναλδ Stewart Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Δαν Heap NDP
Θ*Ιοσεπχ Reid Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ψαρψαρα McDougall Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Νορμαν Warner Προοδευτικός συντηρητικός
Ντάγκλας Frith Φιλελεύθερος
Θ*Ηαην Angus NDP
Θ*Αψραχαμ Epp NDP
Θ*Ιοχν MacDougall Προοδευτικός συντηρητικός
Aurθle gervais Προοδευτικός συντηρητικός
Aideen Nicholson Φιλελεύθερος
Θ*Ωηλληαμ Scott Προοδευτικός συντηρητικός
Walter Maclean Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Αλλαν Pietz Προοδευτικός συντηρητικός
Perrin Beatty Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ιοχν Oostrom Προοδευτικός συντηρητικός
Χορτάρι γκρίζο Φιλελεύθερος
Θ*Χοωαρδ McCurdy NDP
Βαρίδι Kaplan Φιλελεύθερος
Θ*Αλαν Redway Προοδευτικός συντηρητικός
Tony Ρωμαίος Ανεξάρτητος Υόρκη- Scarborough
Προοδευτικός συντηρητικός Υόρκη νότος- Weston
Φιλελεύθερος Υόρκη-φλούδα
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση της Υόρκης
Φιλελεύθερος * Θ*Ηαν Deans
σε μια από-εκλογή του 1987. Θ*Μανητοψα
Πολιτικό κόμμα Ψρανδον- Souris Θ*Λεε Clark
Churchill Θ*Ροδνευ Murphy
Δελφίνος Θ*Ψρηαν White
Lisgar Γρύλος Murta
Πορταγε- Marquette Charrles Mayer
Provencher ΕΛΚ Jake
Σελκηρκ- Interlake Felix Holtmann
ST. Boniface Lιo Duguay
Winnipeg ο Βορράς Δαβίδ Orlikow
Winnipeg βόρειο κέντρο Θ*Θυρηλ Keeper
Ωηννηπεγ- Assiniboine Θ*Δαν McKenzie
Ωηννηπεγ-πουλιά Hill Bill Blaikie
Ωηννηπεγ-οχυρό Garry Θ*Λλουδ Axworthy
Ωηννηπεγ-ST. James Επιεικές Minaker
Θ*Σασκατθχεωαν
Πολιτικό κόμμα Assiniboia Leonard Gustafson
Χuμψολδτ-λίμνη κέντρο Victor Althouse
Κηνδερσλευ- Lloydminster Bill McKnight
Mackenzie Γρύλος Scowen
Σαγόνι αλκών Bill Gottselig
Πρίγκηπας Αλβέρτος Θ*Στανλευ Hovdebo
Qu'Απελλε-άλκες βουνό Θ*Φρανθης Χάμιλτον
Θ*Ρεγηνα East Simon De Jong
Θ*Ρεγηνα West Θ*Λεσληε Benjamin
Ανατολή του Σασκατούν
Προοδευτικός συντηρητικός Δύση του Σασκατούν
Προοδευτικός συντηρητικός Γρήγορος κολπίσκος τρέχων-σφενδάμνου
Προοδευτικός συντηρητικός Η λίμνη ψαττλεφορδς-λιβαδιών
Προοδευτικός συντηρητικός Υορκτον- Melville
Lorne Nystrom
NDP Αλμπέρτα

Οδήγηση Μέλος AthabascaΠοταμός τόξωνΚέντρο του ΚάλγκαριΑνατολή του ΚάλγκαριΟ Βορράς του ΚάλγκαριΝότος του ΚάλγκαριΔύση του ΚάλγκαριCrowfootΑνατολή του ΈντμοντονΟ Βορράς του ΈντμοντονΝότος του ΈντμοντονΔύση του ΈντμοντονΈντμοντον- StrathconaΛετχψρηδγε-λόφοι
Πολιτικό κόμμα
Ασπίδες γρύλων Προοδευτικός συντηρητικός
Gordon taylor Προοδευτικός συντηρητικός
Harvie Andre Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Αλεξ Kindy Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Παuλ Gagnon Προοδευτικός συντηρητικός
Σπουργίτι Bobbie Προοδευτικός συντηρητικός
Jim Hawkes Προοδευτικός συντηρητικός
Arnold Malone Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Ωηλληαμ Lesick Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Στεβε Paproski Προοδευτικός συντηρητικός
Jim Edwards Προοδευτικός συντηρητικός
Murray Dorin Προοδευτικός συντηρητικός
Δαβίδ Kilgour Προοδευτικός συντηρητικός
Blaine Thacker Προοδευτικός συντηρητικός
Καπέλο ιατρικής

Θ*Ροψερτ PorterΠροοδευτικός συντηρητικόςΠοταμός ειρήνηςPembinaΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςNDPΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςNDPΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικός
Αλβέρτος Cooper Προοδευτικός συντηρητικός
Θ*Πετερ Elzinga κατόπιν Walter βαν δε Walle* Και οι δύο Π Ζερμαίν
Ναναημο- Alberni TED Schellenberg
Νέο Γουέστμινστερ- Coquitlam Θ*Παuληνε Jewett
Ο Βορράς Βανκούβερ- Burnaby Τσοκ Cook
Ο Βορράς Okanagan Vincent Dantzer
Οκαναγαν- Similkameen Βασιλιάς Frederick
Κοιλάδα George- Bulkley πριγκήπων Θ*Ροψερτ McCuish
Ποταμός George-ejri'nis πριγκήπων Θ*Φρανκ Oberle
Ρίτσμοντ-νότια δέλτα Θ*Τομ Siddon
Skeena James Fulton
Δέλτα Surrey-leykoy' βράχος-βόρεια Benno Friesen
Κέντρο του Βανκούβερ Ελαφρύ κτύπημα Carney
Ανατολή του Βανκούβερ Θ*Μαργαρετ Ann Mitchell

NDP

NDPΦιλελεύθεροςΠροοδευτικός συντηρητικόςΠροοδευτικός συντηρητικόςΘ*Τχομας SulukDave NickersonΘ*Ερηκ Nielsen σε μια από-εκλογή του 1987. Προηγημένος από:το 32$ο καναδικό Κοινοβούλιο
Βανκούβερ Kingsway Θ*Ηαν Waddell
Βανκούβερ Quadra Θ*Ιοχν Napier Turner
Νότος του Βανκούβερ Θ*Ιοχν Fraser
Βικτώρια Θ*Αλλαν McKinnon
Βόρεια εδάφη
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα Nunatsiaq
Προοδευτικός συντηρητικός Δυτική Αρκτική
Προοδευτικός συντηρητικός Yukon
κατόπιν Audrey McLaughlin* Προοδευτικός συντηρητικός κατόπιν NDP
* Θ*Ερηκ Nielsen το αριστερό Κοινοβούλιο για να γίνει επικεφαλής Εθνική αντιπροσωπεία μεταφορών και αντικαταστάθηκε κοντά Audrey McLaughlin
Τα καναδικά Κοινοβούλια1984-1988 Πετυχημένος από:το 34$ο καναδικό Κοινοβούλιο









 

  > Ελληνικά > en.wikipedia.org (Μηχανή που μεταφράζεται στα ελληνικά)