το 36$ο καναδικό Κοινοβούλιο

Πολιτική του Καναδά

Πολιτικά κόμματα στον Καναδά
Εκλογικές περιοχές
Εκλογές στον Καναδά:
1867 · 1872 · 1874 · 1878 · 1882
1887 · 1891 · 1896 · 1900 · 1904
1908 · 1911 · 1917 · 1921 · 1925
1926 · 1930 · 1935 · 1940 · 1945
1949 · 1953 · 1957 · 1958 · 1962
1963 · 1965 · 1968 · 1972 · 1974
1979 · 1980 · 1984 · 1988 · 1993
1997 · 2000 · 2004 · 2006
Περίληψη
Τα καναδικά ομοσπονδιακά Κοινοβούλια:
1$ος · 2$ος · 3$ος · 4$ος · 5$ος
6ος · 7ος · 8ος · 9ος · 10ος
11ος · 12$ος · 13$ος · 14$ος · 15$ος
16$ος · 17$ος · 18$ος · 19$ος · 20ός
21$ος · 22$ος · 23$ος · 24$ος · 25$ος
26$ος · 27$ος · 28$ος · 29$ος · 30ός
31$ος · 32$ος · 33$ος · 34$ος · 35$ος
36$ος · 37$ος · 38$ος · 39$ος

 The initial seat distribution of the 36th Canadian parliament
Η αρχική διανομή καθισμάτων του 36$ου καναδικού Κοινοβουλίου

το 36$ο καναδικό Κοινοβούλιο ήταν στη σύνοδο από το 1997 έως το 2000. Η ιδιότητα μέλους τέθηκε από ομοσπονδιακή εκλογή του 1997, και άλλαξε μόνο κάπως λόγω στις παραιτήσεις και από-εκλογές έως ότου διαλύθηκε πριν από εκλογή του 2000.

Ελέγχθηκε από το α Φιλελεύθερος πλειοψηφία κάτω Πρωθυπουργός Θ*Ιεαν Chrιtien. Επίσημη αντίθεση ήταν πρώτα Συμβαλλόμενο μέρος μεταρρύθμισης, οδηγημένος κοντά Preston επάνδρωση, και έπειτα το συμβαλλόμενο μέρος διαδόχων του, Καναδική συμμαχία οδηγημένος από τον προσωρινό ηγέτη Γκρι Deborah.

Ομιλητής ήταν Γονέας Gilbert. Δείτε επίσης κατάλογος καναδικών εκλογικών περιοχών 1996-2003 για έναν κατάλογο των οδηγήσεων σε αυτό το Κοινοβούλιο.

Για πρώτη φορά στην καναδική ιστορία, πέντε διαφορετικά συμβαλλόμενα μέρη που κρατιούνται επίσημη θέση συμβαλλόμενων μερών.



Περιεχόμενο

Μέλη της Βουλής των Κοινοτήτων

Μέλη Βουλή των Κοινοτήτων στο 36$ο Κοινοβούλιο που τακτοποιείται από την επαρχία.

Νέα γη

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ψοναβηστα-τριάδα-σύλληψη Θ*Φρεδ Mifflin Φιλελεύθερος
Γλυφίδα-ST. Θ*Γεοργε Bill Matthews Προοδευτικός συντηρητικός
Γανδερ-μεγάλος-πτώσεις Θ*Γεοργε S. Θ*Ψακερ Φιλελεύθερος
Χuμψερ-ST. Βαρβάρα- Baie Verte Θ*Γερρυ Byrne Φιλελεύθερος
Λαμπραντόρ Θ*Λαωρενθε O'Brien Φιλελεύθερος
ST. Ανατολή John Θ*Νορμαν Doyle Προοδευτικός συντηρητικός
ST. Δύση John Θ*Λουολα Hearn Προοδευτικός συντηρητικός

Πρίγκηπας Edward Island

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Ζακέτα Θ*Λαωρενθε MacAulay Φιλελεύθερος
Egmont Θ*Ιοε McGuire Φιλελεύθερος
Hillsborough Θ*Γεοργε Proud Φιλελεύθερος
Malpeque Θ*Ωαυνε Easter Φιλελεύθερος

Νέα Σκοτία

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Στηθόδεσμοι d'Or Θ*Μηθχελλε Dockrill NDP
Θ*Θuμψερλανδ- Colchester Bill Casey Προοδευτικός συντηρητικός
Dartmouth Θ*Ωενδυ Lill NDP
Χάλιφαξ Alexa McDonough NDP
Δύση του Χάλιφαξ Gordon Earle NDP
Βασιλιάς- Hants Scott Brison κατόπιν Θ*Ιοε Clark* Και οι δύο Προοδευτικός συντηρητικός
Πηθτοu-αντηγονησχ- Guysborough Θ*Πετερ MacKay Προοδευτικός συντηρητικός
Σαθκβηλλε-ανατολικός ακτή Θ*Πετερ Stoffer NDP
Νότια ακτή Θ*Γεραλδ Keddy Προοδευτικός συντηρητικός
Σύδνεϋ-Βικτώρια Θ*Πετερ Mancini NDP
Δυτική Nova Θ*Μαρκ Muise Προοδευτικός συντηρητικός
* Scott Brison το αριστερό Κοινοβούλιο το 2000 για να επιτρέψει στο νέο tory ηγέτη Θ*Ιοε Clark για να τρέξει σε μια από-εκλογή για να κερδίσει ένα κάθισμα στη Βουλή.

Νιού Μπρούνγουικ

Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Αθαδηε- Bathurst Yvon Godin NDP
Ψεαuσ3ειοuρ- Petitcodiac Θ*Ανγελα Vautour NDP κατόπιν Προοδευτικός συντηρητικός*
Σαρλόττα Θ*Γρεγορυ Thompson Προοδευτικός συντηρητικός
Fredericton Θ*Ανδυ Scott Φιλελεύθερος
Φuνδυ-βασιλικός Θ*Ιοχν Herron Προοδευτικός συντηρητικός
Μαδαωασκα- Restigouche Θ*Ιεαν Dubι Προοδευτικός συντηρητικός
Miramichi Θ*Θχαρλες Hubbard Φιλελεύθερος
Moncton Claudette Bradshaw Φιλελεύθερος
Αγιος John Elsie Wayne Προοδευτικός συντηρητικός
Τοψηquε- Mactaquac Θ*Γηλλες Bernier Προοδευτικός συντηρητικός
* Θ*Ανγελα Vautour αριστερό NDP για να ενώσει Προοδευτικός συντηρητικός Συμβαλλόμενο μέρος το 1999.

Κεμπέκ

Irwin Cotler σε μια από-εκλογή του 1999. ΟντάριοΑλγομα- ManitoulinΨαρρηε-σημθοε-ΜπράντφορντΠαραλίες ΥόρκηΨραμαλεα-αδράχτι- MaltonΚέντρο BramptonΘ*Θολλεεν BeaumierΘ*Ιανε StewartΘ*Δεννης MillsOvid ΤζάκσονΟρυζώνας TorsneyJanko PericΘ*Εuγ2ενε BellemareΘ*Θχαρλες CacciaΔαβίδ CollenetteΘ*Ιοχν GodfreyMurray CalderΘ*Αλεξ ShepherdΘ*Ιοε VolpeGar KnutsonΘ*Ιοχν MaloneyΘ*Σuσαν WhelanΘ*Αλλαν RockΘ*Ρου CullenΘ*Ιεαν AugustineΦορέστε BoudriaΑρχιθαλαμηπόλος BrendaΟρθογράφος βαριδιώνΙουλιανός κάλαμοςΘ*Σχεηλα Copps
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Abitibi Τύπος ST- Julien Φιλελεύθερος
Ahuntsic Ελένη Bakopanos Φιλελεύθερος
Θ*Ανιοu-ρηβη2ερε-δες-λιβάδια Yvon Charbonneau Φιλελεύθερος
Θ*Αργεντεuηλ- Papineau Θ*Μαuρηθε Dumas Ομάδα Quιbιcois
Beauce Θ*Θλαuδε Drouin Φιλελεύθερος
Ψεαuχαρνοης- Salaberry Ντάνιελ Turp Ομάδα Quιbιcois
Ψεαuπορτ-Montmorency- Orlιans Θ*Μηθχελ Guimond Ομάδα Quιbιcois
Ψελλεθχασσε-ετθχεμηνς-μοντμαγνυ- L'Islet Gilbert Normand Φιλελεύθερος
Ψερτχηερ- Montcalm Θ*Μηθχελ Bellehumeur Ομάδα Quιbιcois
Θ*Ψοναβεντuρε-γασπ3ε-ηλες-de-La-$l*Madeleine- Pabok Θ*Υβαν Bernier Ομάδα Quιbιcois
Bourassa Denis Coderre Φιλελεύθερος
Ψρομε- Missisquoi Denis Paradis Φιλελεύθερος
Ψροσσαρδ-Λα λιβάδι Ζακ Saada Φιλελεύθερος
Chβteauguay Θ*Μαuρηθε Godin Ομάδα Quιbιcois
Chambly Ghislain Lebel Ομάδα Quιbιcois
Champlain Rιjean Lefebvre Ομάδα Quιbιcois
Charlesbourg Richard Marceau Ομάδα Quιbιcois
Charlevoix Gιrard Asselin Ομάδα Quιbιcois
Chicoutimi Ανδρ3ε Harvey Προοδευτικός συντηρητικός
Θομπτον- Stanstead Δαβίδ Price Προοδευτικός συντηρητικός
Drummond Θ*Παuληνε Picard Ομάδα Quιbιcois
Φροντεναθ- Mιgantic Θ*Ιεαν Guy Chrιtien Ομάδα Quιbιcois
Gatineau Θ*Μαρκ Assad Φιλελεύθερος
Χοθχελαγα- Maisonneuve Rιal Mιnard Ομάδα Quιbιcois
Θ*Χuλλ- Aylmer Θ*Μαρθελ Massι κατόπιν Θ*Μαρθελ Proulx* Και οι δύο Φιλελεύθερος
Joliette Renι Laurin Ομάδα Quιbιcois
Jonquiθre Θ*Ιοθελυνε Girard-Bujold Ομάδα Quιbιcois
Καμοuρασκα-ρηβη2ερε-du-loup-tιmiscouata- Les Basques Θ*Παuλ Crκte Ομάδα Quιbιcois
Λάκκα-Αγιος-Jean Θ*Στ3επχανε Tremblay Ομάδα Quιbιcois
Λάκκα-Αγιος-Louis Clifford Λίνκολν Φιλελεύθερος
ΛαΣαλλε- Ιmard Θ*Παuλ Martin Φιλελεύθερος
Laurentides Θ*Μονηquε Guay Ομάδα Quιbιcois
Λαuρηερ-σαηντε- Marie Θ*Γηλλες Duceppe Ομάδα Quιbιcois
Κέντρο Laval Θ*Μαδελεηνε Dalphond-Guiral Ομάδα Quιbιcois
Ανατολή Laval Maud Debien Φιλελεύθερος
Δύση Laval Raymonde Folco Φιλελεύθερος
Lιv και αντικαταστάθηκε κοντά Θ*Μαρθελ Proulx στην από-εκλογή του 1999. ** Θ*Σχεηλα Finestone διορίστηκε στη Σύγκλητο, και αντικαταστάθηκε κοντά
*** Θ*Ιεαν Charest το αριστερό Κοινοβούλιο για να γίνει αρχαιότερος του Κεμπέκ, και αντικαταστάθηκε κοντά Serge Cardin σε μια από-εκλογή του 1998.
Οδήγηση Μέλος Πολιτικό κόμμα
Brent ST. Denis Φιλελεύθερος
Aileen Carroll Φιλελεύθερος
Μαρία Minna Φιλελεύθερος
Gurbax Singh Malhi Φιλελεύθερος
Sarkis Assadourian Φιλελεύθερος Brampton δύση- Mississauga
Φιλελεύθερος Brant
Φιλελεύθερος Ψροαδβηεω-γρεενωοοδ
Φιλελεύθερος Ψρuθε-γκρι
Φιλελεύθερος Μπέρλινγκτον
Φιλελεύθερος Καίμπριτζ
Φιλελεύθερος Θαρλετον-Γκλούτσεστερ
Φιλελεύθερος Ντάβενπορτ
Φιλελεύθερος Φορέστε την ανατολή κοιλάδων
Φιλελεύθερος Φορέστε τη δύση κοιλάδων
Φιλελεύθερος Δuφφερην-φλούδα-Ουέλλινγκτον-γκρι
Φιλελεύθερος Θ*Δuρχαμ
Φιλελεύθερος Εγληντον-Lawrence
Φιλελεύθερος Ελγην-Middlesex-Londj'no
Φιλελεύθερος Θ*Ερηε-Λίνκολν
Φιλελεύθερος Essex
Φιλελεύθερος Κέντρο Etobicoke
Φιλελεύθερος Ο Βορράς Etobicoke
Φιλελεύθερος Ετοψηθοκε- Lakeshore
Φιλελεύθερος Γλενγαρρυ-πρεσθοττ-Russell
Φιλελεύθερος Γuελπχ-Ουέλλινγκτον
Φιλελεύθερος Χαλδημανδ-Norfolk-brant
Φιλελεύθερος Halton
Φιλελεύθερος Ανατολή του Χάμιλτον
Φιλελεύθερος Βουνό του Χάμιλτον Beth Phinney Φιλελεύθερος
Δύση του Χάμιλτον Stan Keyes Φιλελεύθερος
Χαστηνγς-φροντεναθ- Lennox και Addington Larry McCormick Φιλελεύθερος
Χuρον- Bruce Θ*Παuλ Steckle Φιλελεύθερος
Κενορα-βροχερός ποταμός Θ*Ροψερτ Nault Φιλελεύθερος
Κεντ- Essex Θ*Ιερρυ Pickard Φιλελεύθερος
Κίνγκστον και τα νησιά Θ*Πετερ Milliken Φιλελεύθερος
Κέντρο Kitchener Θ*Καρεν Redman Φιλελεύθερος
Κητθχενερ-Βατερλώ Θ*Ανδρεω Telegdi
Φιλελεύθερος
Λαμψτον-Κεντ-Middlesex Rose-Marie Ur Φιλελεύθερος

Λαναρκ- CarletonΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςΦιλελεύθεροςRick Λιμόζ* Τέχνη EggletonΘ*Καρεν Kraft SloanΘ*Ιοχν NunziataΘ*Σεργηο Marchi κατόπιν * Shaughnessy CohenΠαγκόσμιος Οργανισμός Εμπορίου αντικαταστάθηκε κοντά Οδήγηση Rick BorotsikΘ*Ιοχν ΧάρβαρντBev DesjarlaisΜελανωμένος σημάδιΠορταγε- LisgarProvencherΑγιος bonifaceΣελκηρκ- Interlake* Επάνω Καναδική συμμαχία. Μέλος Πολιτικό κόμμα Μεταρρύθμιση κατόπιν Θ*Αλλαν KerpanΠοταμός ChurchillΛόφος-λιβάδια κυπαρισσιώνΚαναδική συμμαχία* NDPNDPΜεταρρύθμιση κατόπιν Θ*Θχρης Axworthy κατόπιν Wanuskewin* κατόπιν Καναδική συμμαχίαΦιλελεύθεροςΜεταρρύθμιση , 2000Θ*Θχρης Axworthy το αριστερό Κοινοβούλιο για να προσχωρήσει στο επαρχιακό γραφείο, και αντικαταστάθηκε κοντά Οδήγηση Δαβίδ ChattersΚέντρο του ΚάλγκαριΚαναδική συμμαχία* Μεταρρύθμιση κατόπιν Θ*Δηανε AblonczyΝοτιοανατολικό σημείο του ΚάλγκαριΚαναδική συμμαχία* Μεταρρύθμιση κατόπιν Γρύλος RamsayΑνατολή του ΈντμοντονΚαναδική συμμαχία* ΦιλελεύθεροςΜεταρρύθμιση κατόπιν Θ*Αννε McLellanRahim JafferΝησί αλκώνΚαναδική συμμαχία* Μεταρρύθμιση κατόπιν Θ*Χηλλ επιχορήγησηςΚαπέλο ιατρικήςΚαναδική συμμαχία* * κατόπιν Καναδική συμμαχίαΜεταρρύθμισηΑγριος αυξήθηκε
Θ*Ηαν Murray Φιλελεύθερος
Λιντς- Grenville Θ*Ιοε Ιορδανία Φιλελεύθερος
Βόρειο κέντρο του Λονδίνου Θ*Ιοε Fontana Φιλελεύθερος
Δύση του Λονδίνου Marie Θ*Θαρμεν Provenzano
Κέντρο Scarborough Θ*Ιοχν Cannis
Ανατολή Scarborough Θ*Ιοχν McKay
Νοτιοδυτικό σημείο Scarborough Θ*Τομ Wappel
Σθαρψοροuγχ- Agincourt Jim Karygiannis
Σθαρψοροuγχ-ρουζ ποταμός Θ*Δερεκ Lee
Ο Βορράς Simcoe Θ*Παuλ Devillers
Σημθοε-γκρι Θ*Παuλ Bonwick
ST. Catharines Walt Lastewka
ST. Θ*Παuλ Carolyn Bennett
Κολπίσκος Stoney Tony Valeri
Στορμοντ- Dundas Βαρίδι Kilger
Sudbury Θ*Δηανε Marleau
Thornhill Elinor Caplan
Βροντή κόλπος- Atikokan Stan Dromisky
Βροντή κόλπος- Nipigon Θ*Ιοε Comuzzi
Τημησκαμηνγ- Cochrane Θ*Ψενο4ητ Serrι
Τημμηνς-ιαμες κόλπος Rιginald Bιlair
Τορόντο κέντρο- Rosedale Θ*Ψηλλ Graham
Τριάδα- Spadina Tony Ianno
Βαuγχαν-βασιλιάς-αυγή Θ*Μαuρηζηο Bevilacqua
Βικτώρια- Haliburton Θ*Ιοχν O'Reilly
Βατερλώ-Ουέλλινγκτον Lynn Myers
Ωεντωορτχ-Μπέρλινγκτον Θ*Ιοχν Bryden
Ωχητψυ- Ajax Judi Longfield
Willowdale Jim Peterson
Δύση Windsor Χορτάρι γκρίζο
Ωηνδσορ-ST. Clair Shaughnessy Cohen κατόπιν
Και οι δύο Φιλελεύθερος Κέντρο της Υόρκης
Φιλελεύθερος Ο Βορράς της Υόρκης
Φιλελεύθερος Υόρκη νότος- Weston
Ανεξάρτητος Δύση της Υόρκης
Judy Sgro** Και οι δύο Φιλελεύθερος
πεθαμένος στην αρχή, και αντικαταστάθηκε κοντά Richard Λιμόζ μετά από ένα byelection του 1999 **Θ*Σεργηο Marchi αριστερή πολιτική που διορίζεται τον πρεσβευτή
Judy Sgro μετά από ένα byelection του 1999. Θ*Μανητοψα
Μέλος Πολιτικό κόμμα Ψρανδον- Souris
Προοδευτικός συντηρητικός Θχαρλεσωοοδ-ST. Ιαμες- Assiniboia
Φιλελεύθερος Churchill
NDP Δελφίνος-κύκνος ποταμός
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Jake Hoeppner Μεταρρύθμιση
Δαβίδ Iftody Φιλελεύθερος
Θ*Ροναλδ Duhamel Φιλελεύθερος
Θ*Χοωαρδ Hilstrom Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Winnipeg βόρειο κέντρο Judy ωασυλυθηα- Leis NDP
Winnipeg Βορράς-ST. Θ*Παuλ Rey Pagtakhan Φιλελεύθερος
Winnipeg νότος Κανονισμός Alcock Φιλελεύθερος
Winnipeg νότιο κέντρο Θ*Λλουδ Axworthy Φιλελεύθερος
Ωηννηπεγ- Transcona Bill Blaikie NDP
26 Μαρτίου , 2000 όλα τα μέλη Συμβαλλόμενο μέρος μεταρρύθμισης του Καναδά μεταπηδήσώντας στο νέο
Θ*Σασκατθχεωαν Οδήγηση
Ψαττλεφορδς- Lloydminster Θ*Γερρυ Ritz
Καναδική συμμαχία* Blackstap
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Rick Laliberte NDP
Θ*Λεε Morrisson Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Palliser Θ*Δηθκ Proctor NDP
Πρίγκηπας Αλβέρτος Θ*Δερεκ Konrad Μεταρρύθμιση κατόπιν
Qu'Appelle Lorne Nystrom
Θ*Ρεγηνα-λuμσδεν-λίμνη κέντρο Θ*Ιοχν Solomon
Σασκατούν- Humboldt Jim Pankiw
Καναδική συμμαχία* Σασκατούν-ροσετοων- Biggar
Θ*Δεννης Gruending** Και οι δύο NDP
Θ*Μαuρηθε Vellacott Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία
Σοuρης-άλκες βουνό Θ*Ρου Bailey Μεταρρύθμιση
* Wascana Θ*Ραλπχ Goodale
Υορκτον- Melville Θ*Γαρρυ Breitkreuz
κατόπιν Καναδική συμμαχία* * Επάνω 26 Μαρτίου
όλα τα μέλη Συμβαλλόμενο μέρος μεταρρύθμισης του Καναδά μεταπηδήσώντας στο νέο Καναδική συμμαχία. **
Θ*Δεννης Gruending σε ένα byelection του 1999. Αλμπέρτα
Μέλος Πολιτικό κόμμα Athabasca
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Θ*Ερηθ Lowther Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Ανατολή του Κάλγκαρι Deepak Obhrai Μεταρρύθμιση κατόπιν
Βορειοανατολικά του Κάλγκαρι Κρεμάστρα τέχνης
Καναδική συμμαχία* Κάλγκαρι-μύτη Hill
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Jason Kenney Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Νοτιοδυτικό σημείο του Κάλγκαρι Preston επάνδρωση Μεταρρύθμιση κατόπιν
Δύση του Κάλγκαρι Rob Anders
Καναδική συμμαχία* Crowfoot
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Θ*Πετερ Goldring Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Ο Βορράς του Έντμοντον Γκρι Deborah Μεταρρύθμιση κατόπιν
Νοτιοανατολικό σημείο του Έντμοντον Δαβίδ Kilgour
Νοτιοδυτικό σημείο του Έντμοντον Θ*Ηαν McClelland
Καναδική συμμαχία* Δύση του Έντμοντον
Φιλελεύθερος Έντμοντον- Strathcona
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
ΕΛΚ Ken Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Θ*λακελανδ Leon Benoit Μεταρρύθμιση κατόπιν
Lethbridge Casson Rick
Καναδική συμμαχία* Macleod
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Monte Solberg Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Ποταμός ειρήνης Τσάρλυ Penson Μεταρρύθμιση κατόπιν
Κόκκινα ελάφια Μύλοι βαριδιών Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία
ST. Αλβέρτος Θ*Ιοχν G. Ουίλιαμς Μεταρρύθμιση
* Wetaskiwin Κοιλάδα Johnston
κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Myron Thompson Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία* Yellowhead
Απότομος βράχος Breitkreuz Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία
* * Επάνω 26 Μαρτίου, 2000 όλα τα μέλη
Συμβαλλόμενο μέρος μεταρρύθμισης του Καναδά

μεταπηδήσώντας στο νέο

Καναδική συμμαχία. Οδήγηση Θ*Σβενδ RobinsonΘ*Πχηληπ MayfieldΤου δέλτα-νότια ΡίτσμοντΔεωδνευ- AlouetteΚαναδική συμμαχία* Μεταρρύθμιση κατόπιν NDPΜεταρρύθμιση κατόπιν Jim AbbottΛανγλευ- Abbotsford
Βρετανική Κολούμπια
Μέλος Πολιτικό κόμμα Ψuρναψυ-Ντάγκλας
NDP Θαρηψοο- Chilcotin
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Θ*Ιοχν Cummins Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Επιχορήγηση McNally Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Εσquημαλτ-Juan de Fuca Θ*Κεητχ Martin Μεταρρύθμιση κατόπιν
Κοιλάδα Fraser Τσοκ Strahl
Καναδική συμμαχία* Kamloops Θ*Νελσον Riis
Kelowna Werner schmidt
Καναδική συμμαχία* Κοοτεναυ-Κολούμπια
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Καβγατζές λευκό Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Ναναημο- Alberni Bill Gilmour Μεταρρύθμιση κατόπιν
Καναδική συμμαχία
* Ναναημο- Cowichan Βαρίδι Ringma Μεταρρύθμιση

Νέο Γουέστμινστερ-θοquητλαμ- BurnabyΘ*Παuλ ForsethΚαναδική συμμαχία* Καναδική συμμαχία* Μεταρρύθμιση κατόπιν Darrel StinsonSharon Hayes κατόπιν Καναδική συμμαχία* ΦιλελεύθεροςΚαναδική συμμαχία* Νότιο Surrey-leyko' βράχος- LangleyΘ*Σuρρευ κεντρικόΟ Βορράς του Surrey*
Μεταρρύθμιση κατόπιν
Βόρειο Βανκούβερ Λευκό TED Μεταρρύθμιση κατόπιν
Οκαναγαν- Coquihalla Jim Hart κατόπιν Ημέρα Stockwell**
Καναδική συμμαχία Οκαναγαν- Shuswap
Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία* Λιμένας ευμετάβλητος- Coquitlam
Lou Sekora*** Μεταρρύθμιση κατόπιν Φιλελεύθερος
Κοιλάδα George- Bulkley πριγκήπων Richard Harris Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Ποταμός George-ejri'nis πριγκήπων Θ*Χηλλ Jay Μεταρρύθμιση κατόπιν
Ρίτσμοντ Raymond Chan
Σαανηθχ-κόλπος νησιά Θ*Γαρυ Lunn Μεταρρύθμιση κατόπιν
Skeena
Θ*Μηκε Scott
Μεταρρύθμιση
Val Meredith Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Gurmant Grewal Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία*
Τσοκ Cadman Μεταρρύθμιση κατόπιν Καναδική συμμαχία
Κέντρο του Βανκούβερ Θ*Χεδυ Fry Φιλελεύθερος
Ανατολή του Βανκούβερ Libby Davies NDP Ο Βορράς νησιών του Βανκούβερ
Θ*Ιοχν Duncan Μεταρρύθμιση κατόπιν
Καναδική συμμαχία

*

Βανκούβερ KingswayΦιλελεύθερος μεταπηδήσώντας στο νέο Καναδική συμμαχία παραιτημένος από το Κοινοβούλιο στην προσοχή για το στενοχωρώντας σύζυγό της, και αντικαταστάθηκε κοντά Lou SekoraΠολιτικό κόμμα NunavutLouise σκληραγωγημένο
Sophia Leung
Βανκούβερ Quadra TED McWhin 2000 όλα τα μέλη Συμβαλλόμενο μέρος μεταρρύθμισης του Καναδά
. ** Jim Hart παραιτήθηκε από το κάθισμά του έτσι ώστε νέος καναδικός ηγέτης συμμαχίας Ημέρα Stockwell θα μπορούσε να τρέξει σε μια από-εκλογή για να κερδίσει ένα κάθισμα στη Βουλή. *** Sharon Hayes
μετά από ένα byelection του 1998. Βόρεια εδάφη Οδήγηση Μέλος
Δυτική Αρκτική Ethel ψλονδην-Andrew Φιλελεύθερος
Νανσύ καρετακ- Lindell Φιλελεύθερος Yukon
NDP
Προηγημένος από:το 35$ο καναδικό Κοινοβούλιο Τα καναδικά Κοινοβούλια1997-2000 Πετυχημένος από:το 37$ο καναδικό Κοινοβούλιο









 

  > Ελληνικά > en.wikipedia.org (Μηχανή που μεταφράζεται στα ελληνικά)